Lajme

Makina zvicerane vendos rekord të ri botëror: nga 0 në 100 km/h në 0,956 sekonda

Një prototip i makinës elektrike, i ndërtuar nga një ekip studentësh në Institutin Federal Zviceran të Teknologjisë (ETH) Cyrih dhe Universitetin e Shkencave të Aplikuara të Lucernit ka thyer rekordin botëror të përshpejtimit.

Këtë javë ekipi njoftoi se makina e tyre “mythen” kishte përshpejtuar nga 0 në 100 km/h në 0,956 sekonda në një hapësirë prej 12,3 metrash në një aeroport ushtarak në Dübendorf afër Cyrihut.

Makina është projektuar jashtë orarit të kursit nga studentë të bashkuar nën ombrellën e Shoqatës Akademike të Motorsportit të Cyrihut (AMZ), shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

0,956 sekonda mposht rekordin e mëparshëm botëror prej 1,461 sekondash të vendosur nga një ekip nga Universiteti i Shtutgartit, njoftoi ETH Zurich.

Automjeti, i cili u desh gati një vit për t’u zhvilluar, peshon vetëm 140 kilogramë dhe ka një fuqi prej 326 kf. Të gjithë komponentët e makinës, nga bordet e qarkut të printuar te shasia dhe bateria, u zhvilluan nga studentët. Për të mbajtur peshën poshtë, makina është bërë nga karboni i lehtë dhe huall mjalti prej alumini. Për ta mbajtur automjetin në tokë, ekipi zhvilloi një sistem thithjeje për ta mbajtur atë në pistë. Automjeti ka katër motorë të shpërndarës së rrotave që studentët zhvilluan dhe një grup të posaçëm fuqie për t’i dhënë automjetit fuqinë maksimale mbresëlënëse prej 240 kilovatë, ose 326 kuaj fuqi.

Sipas shoferit Kate Magetti, automjeti ka një goditje përshpejtimi që ndihet si një slitë.