Integrimi

Me këngë e valle, promovohet kultura shqiptare në Norvegji

Në qytetin Kristiansand të Norvegjisë është mbajtur parada e aktiviteteve shumëkulturore, përcjell albinfo.ch.

E në këtë aktivitet nuk kishte si të mungonte komuniteti shqiptar. Me këngë, valle e veshje tradicionale shqiptare, ata kanë marshuar në këtë paradë, duke e promovuar kulturën shqiptare.

Madje, disa prej tyre mbanin në duar një portret të Nënë Terezës dhe një pankartë me thënie të saj.

“Çfarë mund të bësh për ta promvuar paqen në botë? Shko në shtëpi dhe duaje familjen tënde”, është mbishkrimi i pankartës që i atribohet Nënë Terezës, përcjell albinfo.ch.

Në videon e mëposhtme, që është publikuar në faqen e ministrit të Shtetit për Diasporën (Shqipëri), mund të shihni pamje nga parakalimi i pjesëtarëve të komunitetit shqiptar.

Komuniteti shqiptar në Norvegji

Pjesëtarë të komunitetit shqiptar prezantojnë kulturën shqiptare në paradën e aktiviteteve shumëkulturore në qytetin Kristiansand, Norvegji.#diasporashqiptare #unëjamshqiptar

Publiée par Ministri i Shtetit për Diasporën sur Lundi 1 juillet 2019