Lajme

Mediat italiane, për shqiptaren e parë që është zgjedhur kryebashkiake në Itali

Sindi Manushi, me origjinë shqiptare, kryebashkiake në Itali

Juristja shqiptare me origjinë nga Elbasani, Sindi Manushi, është zgjedhur kryebashkiake në krye të Komunës së Pieve di Cadore, në zonën e Bellunos, muaj më parë, transmeton albinfo.ch.

Ajo tashmë është kryebashkiakja e parë italiane me origjinë shqiptare.

E reja ishte e vetmja kandidate dhe për këtë arsye mori 100% të votave duke siguruar kështu fitoren me 1365 vota. Pjesëmarrja në këtë komunë ishte 48.31%.

Para disa ditëve, gazeta Corriere della Sera, një nga gazetat më të lexuara në Itali, i ka kushtuar një artikull.

Juristja shqiptare, e cila ka emigruar drejt Italisë 22 vjet më parë, tregon në një intervistë për mediat e huaja se ajo është krenare për origjinën e saj shqiptare, teksa tregon vështirësitë me të cilat është ndeshur në Itali dhe mënyrën si i ka kapërcyer ato me sukses. /Albinfo.ch

Mund të jetë një imazh i 3 persona dhe teksti