Lajme

Musk hap sondazh: A duhet të kthehet Trump në Twitter?

Elon Musk, pronari i ri i Twitter, ka nisur një referendum për platformën që ka blerë kohët e fundit për të kërkuar të votojnë po ose jo për rikthimin e Donald Trump në rrjetin social nga i cili u ndalua të nesërmen e sulmit kundër Capitol Hill, më 6 janar 2021.

Musk riaktivizoi dje disa llogari, por tha se nuk e kishin aktivizuar ende atë të ish-presidentit.

Sipas kritikëve të Musk, kjo është një zgjedhje e diskutueshme dhe e rrezikshme.

Megjithatë, nuk është e qartë nëse Musk do të vendosë bazuar në rezultatin e referendumit.

Ndërkohë, brenda një ore kanë votuar 2,5 milionë përdorues, transmeton ansa, përcjell albinfo.ch.

Rreth 60 për qind e tyre duan rikthimin e Trump më Twitter dhe rreth 40 për qind kanë thënë ”jo”.

Sondazhi online përfundon nesër në orën 19:00.

”Vox populi, vox Dei”, shkroi në Twitter mbrojtësi i ri i platformës, duke cituar fjalinë e traditës së lashtë mesjetare për të theksuar se opinionet dhe gjykimet popullore konsiderohen të vërteta dhe të drejta