Lajme

Pagat zvicerane rriten, por “u zbehën” nga inflacioni

Ndërsa pagat në Zvicër u rritën vitin e kaluar, përfitimet u anuluan përsëri nga rritja e çmimeve

Pagat nominale në vend u rritën me një mesatare prej 1.7% në vitin 2023, njoftoi të enjten Zyra Federale e Statistikave (FSO). Më parë ishte parashikuar një rritje prej 1.8%, shkruan Swissinfo.ch, transmeton albinfo.ch.

Për shumë punëtorë, megjithatë, rritja e pagave u gëlltit nga inflacioni. Duke marrë parasysh inflacionin mesatar vjetor prej 2.1%, pagat reale ranë mesatarisht me 0.4%, sipas FSO.

Pagat u rritën me 0.9% në terma nominalë në vitin 2022, por ranë ndjeshëm, me 1.9%, në terma realë, kryesisht për shkak të një norme inflacioni prej 2.8%.

FSO vlerëson rritjen e pagave nominale në baza tremujore. Shifra bazohet në të dhënat kumulative për rritjen e pagave bruto dhe përfshin pagesat e pagave të muajit 13. Shifra mund të ndryshojë me vlerësimet e mëvonshme.