Lajme

Përse aterroi sot në Bazel aeroplani presidencial i Putinit?

Për shkak të sanksioneve, avionët rusë nuk lejohen të fluturojnë mbi shumicën e vendeve evropiane, përfshirë Zvicrën. Por ka përjashtime

“Një aeroplan qeveritar rus është rrugës për në Bazel. Ai do të ulet atje rreth orës 18:40”. Këtë e ka thënë për 20 minuten një skaut lajmesh që dëshiron të mbetet anonim.

Nga ana tjetër, në Flightradar24 mund të shihni se si Ilyushin Il-96-300 me numër fluturimi RSD086 fluturon me një devijim të madh drejt Zvicrës. Megjithatë, aty nuk shfaqet ndonjë destinacion udhëtimi, transmeton albinfo.ch. Dhe me të vërtetë, makina ka aterruar në orën 18:41 në pistën e Euroaeroportit, të Bazelit.

Sipas një vëzhguesi të aeroplanëve ai ishte parkuar në anën zvicerane të aeroportit pas uljes.

Për shkak të sanksioneve të vendosura nga lufta në Ukrainë, avionët rusë nuk lejohen të fluturojnë mbi shumicën e vendeve evropiane, përfshirë Zvicrën. Megjithatë, ka përjashtime për fluturimet diplomatike. Sipas Christian Schubert, zëdhënës i Zyrës Federale për Aviacionin Civil (Bazl), Rusia ka marrë miratimin nga Zvicra dhe Franca. Fluturimi shërben për të zhvendosur stafin e ambasadës. Avioni do të vazhdojë të fluturojë rreth orës 23:00.

Putini nuk ishte aty

Shefi i Kremlinit, Vladimir Putin, nuk ka gjasa të ketë qenë në bord. Avioni në fjalë është përdorur nga ai edhe në të kaluarën. Fluturakja ishte në Dushanbe, kryeqyteti i Taxhikistanit, më 28 qershor, ku Putin qe takuar me Presidentin e Taxhikistanit Emomali Rahmon, transmeton albinfo.ch. Makina presidenciale, e cila ka 7 “kopje”, njihet edhe si “Kremlini fluturues”.

Sipas Wikipedia-s, avioni ka një gamë më të madhe veprimi në krahasim me modelin bazë. Në bord ka gjithashtu një njësi komunikimi prej 14 tonësh, e cila do t’i mundësonte Presidentit të komandonte armët bërthamore të forcave të armatosura në rast lufte.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI