Lajme

Piloti shqiptar zë vendin e dytë në Formula 3 të Austrisë

Piloti i Formula 3, Lirim Zendeli, sot ka fituar trofeun në garat që janë duke u zhvilluar në Austri.

Gara e dytë e sezonit në Formula 3 ka përfunduar, e cila edhe këtë fundjavë po zhvillohet në Spielberg të Austrisë.

Për shkak të shiut që ka rënë sot në Austri është ndërprerë gara në gjysmë dhe fituesit janë konfirmuar sipas renditjes në shteg ku kanë qenë.

Zendeli, piloti i vetëm shqiptar, garën e ka filluar nga pozita e gjashtë dhe ka arritur ta përfundojë i dyti, që është podiumi i parë për të në Formula 3, shkruajnë mediat gjermane, përcjell Albinfo.at.

Në disa raste Zendeli tentoi të parakalojë edhe Vestin që ishte i pari, por kushtet e vështira nuk lejuan një manovrim të lehtë.

Kështu Lirim Zendeli përfundoi garën në pozitën e dytë, pas Vestit, ndërsa pas tij ishin kolegët e të njëjtit ekip italian “Tridnet” nga Milano, Beckmann dhe Caldwell, njofton Albinfo.at.

Gara e dytë është përsëri nesër në Sipelberg të Austrisë, me fillim në orën 9:15 minuta.