Lajme

Policia zvicerane dhe britanike “thyejnë” një rrjet kriminal

Rikthehet vazoja e vjedhur e dinastisë Ming, në vlerë mbi 2 milionë franga

Në një operacion të përbashkët të policisë zvicerane dhe britanike, autoritetet zbuluan një vazo kineze të shekullit të 15-të me vlerë rreth 2 milionë funta (2.25 milionë CHF) që besohet se ishte vjedhur nga një muze i Gjenevës.

Shërbimi i Policisë Metropolitane të Londrës e bëri njoftimin pasi një gjykatë në Londër të premten shpalli fajtorë dy burra për akuzat që lidhen me përpjekjet e bandës për të shitur vazon, shkruan albinfo.ch.

Një burrë i tretë u deklarua fajtor për akuza të ngjashme në fillim të këtij viti dhe dy burra të tjerë që u arrestuan në Londër janë në pritje të gjyqit në Zvicër për rolin e tyre të dyshuar në vjedhje.

Vazoja, e cila daton në periudhën Yongle të Dinastisë Ming, ishte një nga tre artikujt e vjedhur nga Muzeu i Artit të Lindjes së Largët në Gjenevë në vitin 2019, teksa Policia e Londrës tha se ata punuan me autoritetet zvicerane për hetimin, pasi një shtëpi ankandi i njoftoi se dikush u kishte dërguar e-mail, duke kërkuar një vlerësim për vazon e vjedhur.

Oficerët që punonin në fshehtësi ofruan të blinin vazon për 450 mijë funta (505 mijë e 500 dollarë) dhe të takoheshin në një hotel qendror të Londrës, ku u arrestua i dyshuari i parë.

“Grupi i krimit të organizuar i përfshirë në këtë shkelje besonte se ata mund të kryenin vepra të rëndësishme ndërkombëtare dhe se nuk do të kishte kthim”, tha Kryeinspektori i Detektivit Matt Webb, nga njësia e Specializuar e Krimit të Met.

Tregu fitimprurës për antikitetet e vjedhura kineze ka çuar në disa grabitje të profilit të lartë në vitet e fundit, duke përfshirë vjedhjet nga muzetë britanikë dhe shtëpitë e ankandeve në vitin 2012, ku futeshin me rrjeta kupa, figurina dhe sende të tjera me vlerë.