Kosova

Presidentja Vjosa Osmani takoi kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, e cila po qëndron për vizitë në Washington, në margjina të samitit të NATO-s ka takuar kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, përcjell albinfo.ch.

Në takim, të dy liderët diskutuan lidhur me rëndësinë e ecjes përpara në rrugën euroatlantike të Kosovës, e në veçanti për hapat e domosdoshëm drejt anëtarësimit në NATO, aleancë kjo jetike për sigurinë dhe paqen në rajonin tonë e më gjerë.

Presidentja Osmani theksoi se ky takim shërben për t’i koordinuar qëndrimet dhe përpjekjet tona të përbashkëta, në mënyrë që edhe Kosova, sa më parë, t’i bashkohet Shqipërisë dhe shteteve të tjera aleate si anëtare me të drejta të plota në NATO, aty ku edhe e ka vendin.

Postimi i plotë

Me Kryeministrin Edi Rama, në margjina të Samitit të NATO-s në Washington D.C. për t’i koordinuar qëndrimet dhe përpjekjet tona të përbashkëta në mënyrë që edhe Kosova, sa më parë, t’i bashkohet Shqipërisë dhe shteteve të tjera aleate si anëtare me të drejta të plota në NATO, aty ku edhe e ka vendin.