Lajme

Skuteri arrin shpejtësi deri 148 km/h në Friburg, gjobitet ngasësi

Një pronar i skuterit elektronik është gjobitur pasi një test i policisë së Friburgut tregoi se ishte në gjendje të arrinte 148 km/h. Kufiri ligjor është 20.

Ngasësi u kap gjatë një goditjeje ndaj automjeteve elektrike potencialisht të rrezikshme. Së fundmi, policia ishte pajisur me pajisje portative për testimin e shpejtësisë.

Skuteri kishte një fuqi dalëse prej 11,000 watts. 500 është maksimumi i lejuar. Pronari u gjobit me 400 CHF, transmeton albinfo.ch.

Në të njëjtën fushatë, policia kapi edhe skuterë të tjerë me fuqi të lartë. Njëra mund të arrijë 50 km/h dhe tjetra 88.