Lajme

Vazhdon rritja e rasteve me Covid në Zvicër

Rastet me Covid po rriten në Zvicër dhe Zyra Federale e Shëndetësisë thotë se nëse jeni të sëmurë me një sëmundje të frymëmarrjes, ka shumë të ngjarë të jetë Covid.

Por shifrat e sakta janë të vështira që nga përfundimi i testeve falas, thotë zyra, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Krahasuar me këtë periudhë të vitit të kaluar, ka pak më shumë persona që trajtohen në spital me Covid, por ata janë kryesisht të moshuar dhe vuajnë nga sëmundje të tjera.

Por ekspertët thonë se ekziston një rrezik i kufizuar për popullatën e përgjithshme.

Jan Fehr, një epidemiolog nga Universiteti i Cyrihut, thotë se shumica e njerëzve tani janë të mbrojtur nga Covid.