Lajme

Vërshimet: Gjermania Jugore nën ujë, e prekur edhe Zvicra

Jugu i Gjermanisë po përballet me përmbytjet e mëdha. Edhe në Zvicër, reshjet e mëdha të shiut të shtunën në mëngjes në lindje dhe pjesë të Zvicrës qendrore si dhe në Mittelland çuan në përmbytje të shumta, rrëshqitje dheu dhe bodrume të përmbytura, shkruan SRF.

Situata e përmbytjeve mbetet e tensionuar, me reshje të tjera të parashikuara për të dielën.

Në Zvicrën lindore, disa rrugë ishin përkohësisht të pakalueshme të shtunën për shkak të rrëshqitjeve të dheut ose përmbytjeve. Rrugët individuale kantonale në kantonet Cyrih, St. Gallen dhe Thurgau u prekën, njoftoi Touring Club Switzerland (TCS).

Që nga mbrëmja e së premtes ka pasur një rrezik të konsiderueshëm përmbytjeje në Rhine nga Liqeni i Konstancës në Bazel dhe të enjten nga grykëderdhja e Sitter në Rhine.

Rreziku nuk ka përfunduar ende, tha një zëdhënës i policisë kantonale të Thurgaut. Deri më tani janë marrë rreth 150 raportime për dëme teksa nuk ka pasur të lënduar. Policia kantonale e Thurgaut këshillon banorët që të vazhdojnë të jenë të kujdesshëm.

Të premten në mbrëmje, portali i rreziqeve natyrore të qeverisë federale lëshoi ​​​​një nivel rreziku nga përmbytjet 3 nga 5 për Rhine dhe Thur. Në këtë nivel rreziku, qeveria federale këshillon njerëzit të qëndrojnë larg ujërave. Sipas qeverisë federale, ekziston një nivel i moderuar rreziku nga përmbytjet 2 për: Liqenin e Konstancës, Liqenin e Cyrihut, Sihl nga Adliswil në grykëderdhjen e Limmat, Limmat nga Liqeni i Cyrihut në grykëderdhjen e Aare, Liqeni i Lucernit, Reuss nga Liqeni i Lucernit në grykëderdhjen e Aare dhe Aare nga Liqeni Biel deri në grykëderdhjen e Rhine.

Gjermania jugore, nën ujë

Shërbimi Gjerman i Motit (DWD) ka parashikuar stuhi pjesërisht të forta dhe shi të dendur për të shtunën pasdite në disa pjesë të Gjermanisë. Brandenburgu jugor, jugu i Saksoni-Anhaltit, Turingia lindore, Saksonia dhe, në mbrëmje, Bavaria veriore dhe veriperëndimi i Baden-Vyrtemberg janë prekur. Në rajonet në Thuringia, Saksonia, Saksonia-Anhalt dhe Bavaria, sasia prej 80 litrash për metër katror brenda gjashtë orëve nuk mund të përjashtohet. Sipas DWD, niveli më i lartë i katërt i paralajmërimit të motit të ashpër është ende në fuqi në më shumë se dhjetë rrethe në Baden-Württemberg dhe veçanërisht në Bavari për shkak të shiut të dendur dhe të vazhdueshëm.

Situata po bëhet veçanërisht e rëndë në rajonin e Suabisë. Pas rrethit të Günzburgut, edhe rrethet e Augsburg, Aichach-Friedberg, Donau-Ries, Neu-Ulm dhe Unterallgäu kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme, duke u përgatitur në distriktin Diedorf të Anhausen, njoftoi zyra e qarkut të Augsburgut.

Në lumin Leiblach, i cili shënon kufirin midis Gjermanisë dhe Austrisë, niveli i ujit ka rënë pas përmbytjeve ekstreme gjatë natës.

Përveç Bavarisë, është prekur keq edhe Baden-Vyrtemberg. Reshjet e dendura në Bavari dhe Baden-Württemberg që nga mëngjesi i së premtes kanë rezultuar në reshje prej 130 litrash e më shumë për metër katror.