Koronavirusi: çast pas çasti

Vetizolimi për 10 ditë: Si do të ndikojë ky vendim i ri në planet e pushimeve dhe të punës?

Duke filluar nga 6 korriku, njerëzit që vijnë në Zvicër nga vendet e përcaktuara nga Këshilli Federal si "rrezik i lartë" do të duhet të vetë-izolohen për 10 ditë

Këtë javë autoritetet lëshuan një listë të 31 vendeve ku infeksionet Covid-19 janë ende të larta. Arritjet nga këto rajone do të duhet të izolohen për 10 ditë për të parandaluar një valë të dytë të pandemisë.

Lista e plotë është: Argjentina, Armenia, Azerbajxhani, Bahrejni, Bjellorusia, Bolivia, Brazili, Cabo Verde, Kili, Republika Dominikane, Hondurasi, Iraku, Izraeli, Katari, Kolumbia, Kosova, Kuvajti, Moldavia, Maqedonia e Veriut, Omani, Panama, Peruja, Rusia, Arabia Saudite, Suedia, Serbia, Afrika e Jugut, ishujt e Turqve dhe Kaikos dhe Shtetet e Bashkuara, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Kushdo që hyn në Zvicër nga një prej këtyre vendeve duhet të shkojë direkt në shtëpinë e vet ose strehim tjetër të përshtatshëm dhe të qëndrojë atje vazhdimisht për 10 ditë.

Personi gjithashtu duhet të njoftojë autoritetet kantonale që janë kthyer nga një vend në rrezik. Njerëzit që nuk e bëjnë këtë mund të jenë përgjegjës për një gjobë deri në 10,000 franga, përcjell albinfo.ch.

Çfarë do të thotë kjo masë e re për njerëzit që kanë planifikuar të shkojnë në një nga këto vende në javët e ardhshme?

Një mërgimtare amerikane, Margaret, i tha The Local se, ajo tashmë ka bileta për të fluturuar për në New York më vonë në korrik për të vizituar prindërit e saj në moshë, por tani mund të duhet të rishqyrtojë planet e saj.

Shtetet e Bashkuara nuk janë në listën e vendeve, shtetasit e të cilëve janë të autorizuar të hyjnë në Zvicër, por si një shtetase e dyfishtë amerikane/zvicerane, Margaret ka të drejtë të udhëtojë lirshëm në të dyja mënyrat.

“Mora dy javë pushim nga puna dhe po largohesha për 10 ditë”, tha ajo.

“Tani megjithatë, unë do të duhet të zgjas kohën time të pushimeve në tre javë për t’u vendosur në karantinën 10-ditore”.

Margaret ende nuk ka vendosur se çfarë të bëjë, “por unë jam duke u përpjekur për të anuluar udhëtimin”, tha ajo.

Ajo nuk është e vetmja.

“Njerëzit në bashkësinë ndërkombëtare me siguri do t’i bëjnë vetes pyetje, para se të shkojnë në vendin e tyre”, tha Dominique Fumeaux, drejtuesi i seksionit të turizmit të Universitetit të Shkencave të Aplikuara të Zvicrës Perëndimore për televizionin RTS.

Qytetarët italianë, francezë dhe portugezë, të cilët përbëjnë komunitetin më të madh të huaj në Zvicër, nuk do të ndikohen nga vendimi i karantinës, pasi kombet e tyre përkatëse nuk janë në listën e “rrezikut të lartë”, përcjell tutje albinfo.ch.

As njerëzit nga shumica e vendeve të BE/EFTA, si dhe Mbretëria e Bashkuar.

Sidoqoftë, njerëzit nga Ballkani, të cilët gjithashtu përbëjnë një pjesë të madhe të popullatës ndërkombëtare të Zvicrës, mund të duhet të mendojnë dy herë para pushimeve në vendet e tyre të lindjes.

Kjo për shkak se ardhjet nga Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Kosova janë ndër ata që kërkohen të izolohen, përcjell tutje albinfo.ch.

Ashtu si për Margaret, detyrimi i karantinës mund të shkaktojë probleme sa i përket kohës së pushimit nga puna, veçanërisht tani pasi shumë kompani zvicerane kanë ndalur së punuari në shtëpi dhe u kërkuan punonjësve të tyre të rifillojnë punën në vend.

“Duke folur ligjërisht, një punëdhënës nuk ka të drejtë të ndalojë një punonjës të kalojë pushimet në një vend sipas dëshirës së tij, ose të diktojë atje ku mund ose nuk mund të shkojë”, tha Christoph Reymond, drejtori i përgjithshëm i një Shoqate të Punëdhënësve në një intervistë.

Sidoqoftë, ai shtoi se kompanitë mund t’u kërkojnë punonjësve që të mos pushojnë në vende me rrezik të lartë, në mënyrë që të mos zgjasin kohën e pushimeve përtej periudhës që fillimisht kishin për qëllim të kalonin.

Sa i përket vetë karantinës, Reymond tha se është një hap pozitiv për punëdhënësit.

“Ne e shohim atë si një masë për të parandaluar një bllokim tjetër total dhe një dëmtim të mëtejshëm të ekonomisë”, theksoi ai.