Lajme

Zvicra ka vaksinuar mbi 60,000 persona për Covid-19

Më shumë se 60,000 njerëz janë vaksinuar në Zvicër kundër Covid-19 që nga fundi i dhjetorit, sipas një vlerësimi zyrtar fillestar. Plani është të vaksinohen gjashtë milion njerëz deri në verë.

Kantonet zvicerane filluan vaksinimin e të moshuarve dhe të atyre më të prekur në fund të dhjetorit falë 234,000 dozave fillestare të vaksinës Pfizer / BioNTech. Që atëherë, të gjithë kantonet kanë vendosur ekipe lëvizëse të vaksinimit dhe kanë hapur qendra vaksinimi. Vaksinimet në operacione të caktuara të mjekut duhet të fillojnë javën e ardhshme, ndërsa farmacitë thonë se janë të gatshëm të ndihmojnë.

Të enjten, Nora Kronig, nëndrejtoreshë në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH) tha se 66,000 njerëz kishin marrë deri më tani një vaksinë Covid në Zvicër, përcjell tutje albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI