Lifestyle

10 arsye pse duhet dashur Munihu

Veshjet tradicionale dhe Oktoberfest janë ato që ju vijnë në mendje njerëzve në mbarë botën kur mendojnë për Gjermaninë.

Të gjitha këto do t’i gjeni në shtetin bavarez dhe kryeqytetin e tij Munih, njofton Klan Kosova.

Por karakteristikat e Munihut nuk përfundojnë me këto – ka shumë më tepër.

Glockenspiel në Marienplatz

Hofbräuhaus, salla më e njohur e birrës

Kopshti Anglez

Lumi Eisbach për surfing me ujë të akulltë

Residenz – ky kompleks ndërtesash me arkituekturë luksoze shërbeu si pallati mbretëror i dukëve, të zgjedhurve dhe mbretërve bavarezë.

Pallati Nymphenburg

Muzetë e artit, Pinakothek

Tradicionalja

Oktoberfest

“Mënyra e jetës” e Mynihut – Ka disa gjëra në jetë që thjesht nuk mund t’i kapën në një fotografi – si thelbi i Mynihut: një qytet i madh që ende vazhdon të ruajë sharmin dhe ndjesinë e një qyteti të vogël simpatik. Pra, gjithçka që mund të themi në fund të historisë sonë është: Minga, I mog Di!“ (“Munich, ti më pëlqen!”), përcjell Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI