Lajme

10 filma dhe seri që duhen parë për t’ju ndihmuar të përmirësoni gjermanishten tuaj

Shikimi i filmave dhe serive në gjuhën gjermane mund të jetë një nga mënyrat më argëtuese për të përmirësuar aftësitë tuaja gjuhësore. Këtu janë disa për të kontrolluar, përcjell albinfo.ch.

Përveç mprehjes së aftësive tuaja dëgjimore, ato mund t’ju japin gjithashtu njohuri mbi kompleksitetin historik dhe kulturor të vendeve gjermanishtfolëse.

Ne kemi përpiluar pesë seri dhe pesë filma që do ta bëjnë këtë.

Sam: Një sakson

Kjo seri e sapopublikuar tregon jetën e Samuel Mefirre, policit të parë me ngjyrë të Gjermanisë Lindore. Frymëzuar nga një histori e vërtetë e jetës, shfaqja me shtatë pjesë ndjek Mefirrenë teksa ai bashkohet me forcën e policisë menjëherë pas rënies së Murit të Berlinit dhe bëhet posteri i një Gjermanie të ribashkuar, e etur për të promovuar veten si një shoqëri tolerante multikulturore. Por emisioni nuk tërheq asnjë grusht për racizmin me të cilin përballej Mefirre në vendin e tij, as për atë që ndodhi kur fama dhe presioni u bënë të tepërt.

Shfaqja ka bërë tituj për zbulimin e një ane më të errët të shoqërisë gjermane dhe Mefirre nga jeta reale, i cili ka shkruar një autobiografi për përvojat e tij, e ka lavdëruar shfaqjen për kapjen e saktë të historisë së tij.

Shikojeni në: Disney +

 

Perandoresha

Kjo seri me 6 pjesë tregon historinë e dukeshës rebele bavareze Elisabeth dhe kalimin e saj të trazuar në rolin e perandoreshës austriake pasi u martua me perandorin austriak Franz Joseph I. Si një dramë kostumesh e fokusuar në intrigat e familjes mbretërore evropiane, ajo sjell shfaqje si Bridgerton dhe The Crown në mendje, dhe ka marrë vlerësime për të qenë në mënyrë të ngjashme magjepsëse. Me një sezon të dytë në rrugë e sipër, tani është një kohë e mirë për t’u kapur nga reklamat. Shikojeni në: Netflix

Babilonia e Berlinit

Kjo seri, e bazuar në romanet e Volker Kutscher, ju prezanton me botën e zymtë të krimit dhe politikën e tensionuar të Berlinit të viteve 1920. Ai ndjek inspektorin e policisë dhe veteranin e Luftës së Parë Botërore Gereon Rath, i cili zbulon komplote të ndryshme kriminale përgjatë katër sezoneve të shfaqjes, ndërsa lufton me demonët e tij.

Në komplot (një ish-ushtar i trazuar lundron në elementin kriminal të një qyteti) dhe stil (i ashpër dhe i errët) ka bërë krahasime me shfaqjen hit Peaky Blinders. Në të vërtetë, nëse ju pëlqen një dramë historike me pak avantazh, Babylon Berlin është pikërisht në rrugicën tuaj.

Shikojeni në: Sky

 

Charité

Siç sugjeron emri, kjo shfaqje përqendrohet në botën e spitalit të famshëm kërkimor Charité të Berlinit. Secili nga tre stinët është vendosur në një periudhë të ndryshme kohore. E para zhvillohet në vitet 1880, e dyta gjatë viteve 1940 dhe e treta në vitet 1960. E klasifikuar si një telenovelë e drejtuar nga personazhet me shumë dramë, shfaqja hedh dritë gjithashtu mbi disa nga dilemat mjekësore me të cilat u përballën mjekët e spitalit dhe përparimet e rëndësishme që ata kryesuan. Do të merrni një mini mësim historie dhe një kurs përplasjeje në fjalorin mjekësor gjerman!

Shikojeni në: Netflix

 

Der Bergdoktor

Der Bergdoktor është një tjetër shfaqje mjekësore, por është vendosur në Austrinë e sotme. Ai ndjek historinë e Dr. Martin Gruber kur ai kthehet në shtëpi në fshatin tirol, pasi kaloi shumë vite si kirurg në Nju-Jork. Me 16 sezone në ofertë (duke u shfaqur premierë në 2008) dhe një atmosferë relaksuese të përmirësuar nga peizazhi i bukur, mund të bëhet një shfaqje e këndshme rehati që dyfishohet si një hyrje në dialektin austriak.

Shikojeni në: ZDF

 

Victoria

Victoria zhvillohet gjatë një nate kaotike në Berlin. Fillon si personazhi titullar, një grua e re që sapo është shpërngulur nga Spanja, takon dhe miqësohet me një grup berlines që takon jashtë një klubi nate. Ajo që fillon si një përrallë tërheqëse e miqësisë së tyre të lulëzuar përfundon në katastrofë për të gjithë dhe një orë emocionuese për audiencën.

Filmi është i mrekullueshëm për fillestarët e gjuhës, sepse një pjesë e madhe e dialogut është në anglisht. Është gjithashtu një kënaqësi për nerdët e filmit: i gjithë filmi u xhirua me një pamje, një arritje mbresëlënëse!

Shikojeni në: Netflix

 

Lamtumirë Lenin

Ky film ‘tragjikomedi’ i vitit 2003 ka rënë si një klasik gjerman. I vendosur në Berlinin Lindor, ai ndjek historinë e Aleksit, nëna e të cilit shkon në koma pak para rënies së Murit të Berlinit. Kur ajo zgjohet, ai duhet të fshehë shenjat se komunizmi i ka lënë vendin kapitalizmit, që nëna e tij e zjarrtë socialiste të mos tronditet. Filmi vendos një rrotullim humoristik në rënien e Murit, ndërsa eksploron me mend temën e Ostalgjisë (nostalgjia për Gjermaninë Lindore).

Shikojeni në: Netflix

 

Der Untergang (Rënia)

Ky film i nominuar për Oscar tregon historinë e ditëve të fundit të çmendura të Hitlerit në bunkerin e tij gjatë Betejës së Berlinit të vitit 1945. I publikuar në vitin 2004, ai ishte një nga filmat e parë gjermanë që shfaqte një aktor që luante Hitlerin, me Bruno Ganz që përshkruan në mënyrë të shkëlqyer gjendjen psikologjike të deformuar të diktatorit dhe pasojat e saj katastrofike.

Shikojeni në: Amazon Prime Video

Der Sandmann

Ky film surreal komedi romantike zvicerane ndjek Benno-n e bezdisur, i cili zbulon një ditë se po shndërrohet në mënyrë misterioze në rërë. Për të ndaluar këtë transformim, ai duhet të krijojë një lidhje me fqinjën e tij në katin e poshtëm, këngëtaren aspirante Sandra, e cila i bën nervat. Filmi premton shumë të qeshura, si dhe një zhytje të këndshme në gjermanishten zvicerane.

Shikojeni në: Amazon Prime Video

 

Schwarze Adler

Futbolli është sporti më popullor në Gjermani, kështu që natyrisht ka shumë dokumentarë për “lojën e bukur”. Një nga më interesantet është “Schwarze Adler”, i lëshuar në vitin 2021. Ai shqyrton përvojat e futbollistëve zezakë, meshkuj dhe femra, të kaluarën dhe të tashmen, të cilët kanë luajtur në Gjermani, disa për ekipin kombëtar. I thënë pothuajse ekskluzivisht nga këndvështrimi i tyre, dokumentari është vlerësuar për nxjerrjen në pah të çështjes së vazhdueshme të racizmit në sport dhe shoqërinë gjermane.

Shikojeni në: Amazon Prime Video