Lajme

10 vendet kryesore për t’u vizituar në Zvicër

Gati për të eksploruar Zvicrën madhështore? Pavarësisht nëse jeni duke vizituar ose zhvendosur, mos humbisni 10 vendet tona kryesore për të vizituar në Zvicër

Zvicra mund të jetë e vogël, por ka një mori vendesh të mrekullueshme për t’u vizituar. Nga majat mahnitëse të maleve, deri te liqenet e ëndërruara dhe një fshat i mbushur me mrekulli të lashta, Zvicra vërtet ka diçka për të gjithë.

Në fakt, ka kaq shumë gjëra të mbushura në kufijtë e Zvicrës sa që emigrantët dhe vizitorët do ta kenë të vështirë të vendosin se ku të vizitojnë më tej. Por mos kini frikë! Me udhëzuesin tonë në 10 vendet kryesore për t’u vizituar në Zvicër, së shpejti do të eksploroni bukurinë mahnitëse të kësaj perle të paharrueshme Alpine, shkruan Expatica, përcjell albinfo.ch.

  1. Matterhorn 

Ky gjigant në formë piramide është një nga malet më të fotografuara në botë, që do të thotë se është padyshim një vend i lartë për t’u vizituar në Zvicër. Duke qëndruar në një lartësi mbresëlënëse prej 4,478 metrash, alpinistë që kërkojnë emocione nga e gjithë bota zbresin në Zvicër për të provuar majën. Nëse nuk ndiheni aq energjik, pse të mos qëndroni në teleferik? Mali është shtëpia e stacionit më të lartë të teleferikut në Alp, i cili ofron disa pamje të shkëlqyera të majës së malit dhe më gjerë. Me të vërtetë nuk bëhet më shumë zvicerane sesa një udhëtim në Matterhorn, përcjell tutje albinfo.ch.

Ju nuk doni të humbisni… 

Duke vizituar Muzeun Matterhorn në Zermatt

Instagram-in nga platforma e vëzhgimit Gornergrat

Ski në akullnajën Theodul 365 ditë në vit

@pixabay
  1. Château de Chillon 

Asnjë udhëtim në Rivierën Zvicerane nuk është i plotë pa kontrolluar Château de Chillon mesjetare. E vendosur në një ishull në Liqenin e Gjenevës pranë qytetit të njohur të Montreux, kështjella daton në shekullin e 10 -të, kur u përdor si një fortesë strategjike e ujit. Më pas u bë një shtëpi verore buzë liqenit për Kontët e pasur të Savojës, kur dhomat e kalasë ishin të zbukuruara me çdo lloj arti dhe thesare që vizitorët mund të shijojnë sot. Kalaja është monumenti historik më i vizituar i Zvicrës dhe është padyshim një gjë që duhet parë kur jeni duke eksploruar vendin, përcjell tutje albinfo.ch.

Ju nuk doni të humbisni… 

Duke i vizituar tri sallat madhështore të kështjellës

Duke gulçuar në dhomën mbresëlënëse të armëve

Duke shijuar udhëtimin me varkë nga Montreux në kështjellë

@pixabay
  1. Jungfraujoch 

Jungfraujoch është një vend i mrekullive alpine që meriton plotësisht pseudonimin e tij “Maja e Evropës”. Teknikisht një shalë akullnajore midis dy maleve, Jungfraujoch është një nga atraksionet më të mira – dhe më të larta – në Zvicër. Dhe mos lejoni që lartësia t’ju largojë – ka shumë për të gjithë familjen atje lart, nga ngjitja në mal deri tek rrëshqitja dhe shumë më tepër. Sidoqoftë, ndoshta tërheqja më mbresëlënëse është hekurudha me famë botërore Jungfrau. Duke filluar nga Kleine Scheidegg, treni ngjitet deri në 3,454 metra mbi nivelin e detit në Jungfraujoch, stacioni më i lartë hekurudhor në Evropë.

Ju nuk doni të humbisni… 

Nga eksplorimi i Pallatit të Akullit brenda akullnajës dhe shikimi i skulpturave të famshme të akullit

Fluturimi përmes ajrit në linjën popullore zip

Duke u mahnitur nga pamjet nga Observatori i Sfinksit

Jungfraujoch 
@pixabay
  1. Parku Kombëtar Schweizerischer 

Në një vend me pamje të mahnitshme në çdo hap, mund të jetë e vështirë të dini se ku të shkoni. Por një gjë me siguri është se ju do të dëshironi të vizitoni Parkun Kombëtar Zviceran pranë Zernez. Si parku i vetëm kombëtar i vendit, do t’ju japë një ide se si ishin Alpet para turizmit. Nga akullnajat e mbuluara me borë e deri te livadhet magjepsëse, ky vend i ka të gjitha. Ka shumë shtigje hiking për të zgjedhur, secila duke i kaluar vizitorët në pamjet e paharrueshme. Dhe, nëse jeni me fat, mund të shihni disa nga banorët lokalë të parkut – ketrat e kuq, dajcat dhe drerat e kuq të gjithë e quajnë këtë park në shtëpi.

Ju nuk doni të humbisni… 

Duke parë qiellin – shqiponjat e arta jetojnë në zonë

Mësoni për arinjtë që dikur bredhnin në park në Muzeun Schmelzra

Eksplorimi i një prej 21 rrugëve të ecjes në park

Schweizerischer 
@pixabay
  1. Liqeni i Gjenevës 

Duke u shtrirë nga Gjeneva në perëndim deri në Lozanë në lindje, Liqeni i Gjenevës është një nga vendet më të bukura të Zvicrës. Nga zhurma ndërkombëtare e Gjenevës e deri te vreshtat e shumta që zvarriten kodrave përreth liqenit, ka shumë për të bërë në rajonin përreth. Dhe ka shumë aktivitet edhe në liqen, gjithashtu. Shëtitja në ajër, ski uji dhe kajak janë të gjitha të mundshme për vizitorët më aktivë në zonë. Ose, nëse ndiheni pak më dembelë, thjesht mund të uleni dhe të shijoni bukurinë e liqenit nga kuverta e një avulli me vozitje ndërsa kalon ujin.

Ju nuk doni të humbisni… 

Duke shijuar verërat lokale, ndërsa bëni një turne në vreshta

Marrja e fotografisë perfekte Jet d’eau në Gjenevë

Shkoni në ski gjatë natës në male kur temperaturat bien

Gjeneva
@pixabay
  1. Lugano 

Shihni Zvicrën në një dritë krejt të re me një udhëtim në qytetin jugor të Luganos. I vendosur në brigjet e Liqenit të mrekullueshëm Lugano, qyteti i quajtur “Monte Karlo i Zvicrës” ndërthur kulturat zvicerane dhe italiane në një pushim të paharrueshëm të fundjavës. Shtëpia e shumë muzeve dhe e ngrohur nga era e Mesdheut, madje mund të mendoni se jeni në Italinë e afërt kur vizitoni. Jashtë qytetit, vilat mbresëlënëse janë spërkatur rreth kodrave të harlisura që dalin nga liqeni.

Ju nuk doni të humbisni… 

Duke parë më të mirën e Zvicrës në miniaturë

Flisni italishten tuaj duke biseduar me vendasit

Kënaqni shijet tuaja me shijet unike lokale të Luganos

Lugano
@pixabay
  1. Berna 

Jo vetëm që është qyteti mesjetar, kryeqyteti i Zvicrës, por është gjithashtu një nga vendet e tij më magjepsëse për tu vizituar. Ecni nëpër gurët e ngushtë të kalldrëmit të qytetit të vjetër dhe së shpejti do të kuptoni pse përse lagja është e shënuar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO -s. Në të gjithë qendrën historike të Bernës, do të gjeni një mori të tërë butikësh, bare dhe arinj. Po, kjo është e drejtë, një familje arinjsh – simboli i qytetit – jeton në Parkun e Ariut me emrin e duhur të qytetit, përtej lumit nga qyteti i vjetër. Nëse kjo nuk do të ishte e mjaftueshme, qyteti pret shumë tregje të gjalla, përfshirë disa tregje të paharrueshëm të Krishtlindjeve gjatë Ardhjes.

Ju nuk doni të humbisni… 

Derisa zbuloni gjeniun tuaj të brendshëm në Muzeun Albert Einstein, i vendosur në banesën e tij të vjetër

Tregimi i kohës në Zytglogge të famshme, kulla historike e shekullit të 13-të

Zhytja në një nga pishinat e njohura të qytetit jashtë

Bern
@pixabay
  1. Luzern 

Në një vend me qytete piktoreske të liqenit, ai nuk bëhet më mbresëlënës sesa Luzerni. I rrethuar nga tre male të mëdha, qyteti kompakt mesjetar ndodhet në brigjet e Liqenit të Lucernit. Duke bredhur nëpër qytetin magjepsës të vjetër, do të jeni të falur sepse mendoni se keni hyrë në një pikturë. Ka kisha të lashta, sheshe të zhurmshme dhe shumë butikë për të eksploruar ndërsa mrekulloheni me mrekullinë arkitektonike të qytetit. Por pika kryesore është Ura Chapel, një urë e mbuluar prej druri që ka lidhur qendrën e Lucernit që nga viti 1333.

Ju nuk doni të humbisni… 

Nga regjistrimi i fotografisë perfekte të urës madhështore të Chapel

Duke marrë një pamje nga zogjtë nga kullat e vrojtimit të murit të qytetit të Lucernit

Shikoni Muzeun e Transportit të Zvicrës

Luzern
@pixabay
  1. Ujëvara e Renit 

Si ujëvara më e fuqishme e Evropës, është e lehtë të shihet pse Ujëvara e Rinit është një nga gjërat kryesore për të bërë në Zvicër. Vizitorët mund të shijojnë bukurinë e ujëvarës – e vendosur pranë qytetit verior të Schaffhausen – nga disa kuvertë shikimi. Nëse ndiheni më aventurierë, madje mund të merrni me qira një kanoe dhe të shikoni disa kështjella aty pranë nga uji. Çdo gusht, ujëvarat mbajnë një shfaqje spektakolare të fishekzjarreve që tërheq vizitorë nga i gjithë vendi si pjesë e festimeve të Ditës Kombëtare të Zvicrës.

Ju nuk doni të humbisni… 

Duke u afruar dhe personalisht me rëniet nga një varkë

Eksplorimi i majave të pemëve në parkun aventuror Rhine Falls aty pranë

Relaksimi me një pije në një kafene që mbikëqyr ujëvarat

@pixabay
  1. Cyrih 

Dhe e fundit por jo më pak e rëndësishme, asnjë listë e gjërave kryesore për të bërë në Zvicër nuk do të ishte e plotë pa përmendur Cyrihun. Qyteti më i madh zviceran, Cyrihu është gjithashtu qendra sociale dhe kulturore e vendit. Në fakt, pavarësisht ofertave të tij financiare me famë botërore, Cyrihu ka një skenë shoqërore çuditërisht të zhurmshme.

Cyrih
@pixabay