Lajme

4 qytete të mëdha zvicerane për të jetuar përveç Gjenevës dhe Cyrihut

Dy qytetet më të mëdha të Zvicrës janë qendrat tradicionale të emigrantëve dhe janë gjithashtu më të shtrenjtët. Por ka edhe qytete të tjera zvicerane me shumë për t'i ofruar komunitetit ndërkombëtar

Informacioni për të katër qytetet do të jetë i rëndësishëm për shtetasit e huaj. Mbani në mend megjithatë se disa statistika datojnë në vitin 2018 ose 2019, por janë më të fundit të publikuara. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për sa i përket shifrave të punësimit, pasi papunësia është rritur gjatë pandemisë Covid-19, përcjell albinfo.ch.

Bazel

Një nga avantazhet e këtij qyteti historik në veriperëndim të Zvicrës është pozicioni i tij gjeografik në kufirin me Gjermaninë dhe Francën. Kjo do të thotë se qyteti është ‘i hapur’ për botën në kuptimin e mirëfilltë të fjalës – për shkak të vendndodhjes së tij në lumin Rhine, Bazel krenohet me portin e vetëm tregtar të Zvicrës.

Si qendra e industrisë farmaceutike të Zvicrës me kompani të tilla si Novartis dhe Roche me seli këtu, qyteti ka tërhequr prej kohësh shtetas të huaj në brigjet e tij.

Në frontin e artit dhe kulturës, Bazel ka 40 muze të klasit botëror, që është shumë për një qytet me pak më shumë se 200,000 banorë.

E fundit, por sigurisht jo më pak e rëndësishme, është Qyteti i Vjetër i Bazelit. Me rrugët e saj dredha-dredha me kalldrëm dhe arkitekturën historike, është një nga më të ruajturat dhe më të bukurat në Evropë.

Informacion i dobishëm:

Shtetasit e huaj: 36.4 për qind.

Shkalla e papunësisë: 3 për qind

Paga mesatare mujore neto: 5280 franga

Qiraja mesatare (sipas madhësisë), 3 dhoma gjumi: 2520 franga/muaj

Transporti publik: autobus, tramvaj

Aeroporti më i afërt ndërkombëtar: EuroAirport i Baselit për fluturime ndërkombëtare me distanca të shkurtra dhe të mesme; Aeroporti i Cyrihut për fluturime ndërkontinentale, rreth 100 km me tren ose autostradë.

Bernë

I vendosur pranë kufirit gjuhësor midis Zvicrës franceze dhe gjermanishtfolëse, kryeqyteti ka një qendër të qytetit mesjetar shumë piktoreske të njohur nga UNESCO si një sit i Trashëgimisë Botërore Kulturore.

Pavarësisht nga madhësia e saj relativisht e vogël (144,000 banorë), Berna ka gjithashtu një nga shëtitoret më të gjata të blerjeve në Evropë.

Pse është ky qytet i madh për emigrantët? Një nga arsyet është se vendndodhja e saj qendrore dhe statusi politik do të thotë që banorët mund të përfitojnë nga transporti publik i shpeshtë dhe i besueshëm drejt qyteteve të tjera të mëdha zvicerane.

Informacion i dobishëm:

Shtetasit e huaj: 16.3 për qind

Shkalla e papunësisë: 1.8 për qind

Paga mesatare mujore neto: 5490 franga

Qiraja mesatare (në bazë të madhësisë), 3 dhoma gjumi: 2,485 franga

Transporti publik: autobus, tramvaj

Aeroporti më i afërt ndërkombëtar: Cyrihu, rreth 130 km me tren ose autostradë

Lozana

Kryeqyteti piktoresk i Vaud-it ofron shumë për rezidentin ndërkombëtar.

Në vitin 2019, ai u emërua “qyteti më i mirë i vogël në botë” në Indeksin e Qyteteve të Vogla të revistës Monocle, i cili renditi 25 qytetet më të mira të vogla me një popullsi nën 200,000 banorë, përcjell tutje albinfo.ch.

Lozana kryesoi grafikun për rrjetin e saj të transportit publik, perspektivën globale, popullsinë e larmishme, mjedisin natyror dhe faktorë të tjerë.

Ajo ka gjithashtu një nga universitetet më të mira në botë, Institutin Federal të Teknologjisë Zvicerane (EPFL), si dhe Shkollën Zvicerane të Menaxhimit të Mikpritjes me famë botërore.

Është një qytet shumë kozmopolit dhe disa kompani shumëkombëshe janë të bazuara ose në vetë Lozanë ose në zonat përreth.

Midis tyre janë Philip Morris International, Tetra, Oëens-Illinois, Huaëei Technologies dhe — vetëm 20 km larg në Vevey — Nestlé.

Nga pikëpamja shëndetësore, Lozana është vendndodhja e spitalit më të madh universitar të Zvicrës, CHUV.

Vendndodhja e Lozanës në bregun e liqenit të Gjenevës ofron gjithashtu një qasje të lehtë dhe të përshtatshme në Francë – qyteti i Evian mund të arrihet me traget në gjysmë ore, përcjell tutje albinfo.ch.

Informacion i dobishëm:

Shtetasit e huaj: 43.2 për qind

Shkalla e papunësisë: asnjë shifër e disponueshme për Lozanën; 3 për qind në Vaud.

Paga mesatare mujore neto: 5375 franga

Qiraja mesatare (sipas madhësisë), 3 dhoma gjumi: 2930 franga në muaj

Transporti publik: autobus

Aeroporti më i afërt ndërkombëtar: Gjenevë, rreth 50 km me tren ose autostradë

Lugano

Qyteti më jugor i Zvicrës, Lugano në kantonin Ticino, është i mrekullueshëm jo vetëm për stilin e tij të qetë të jetesës dhe klimën mesdhetare, por edhe për aksesin e tij në veri të Italisë – një orë udhëtim me tren për në Milano, për shembull, ose një varkë të shpejtë 45-minutëshe. udhëtim në liqenin e Komos.

Sipas faqes së zhvendosjes InterNations, Lugano “nuk është vetëm një dëshmi e shkëlqyer e standardit shumë të lartë të jetës që gëzon shumica e popullsisë në të gjithë Zvicrën; është gjithashtu shtëpia e komunitetit më të madh italisht-folës jashtë Italisë. Si rezultat, jeta në Lugano do të thotë të përjetosh një përzierje të dy kulturave të ndryshme.

Informacion i dobishëm:

Shtetasit e huaj: 38.5 për qind

Shkalla e papunësisë: asnjë shifër e disponueshme për Lugano, por 3.4 përqind në Ticino

Paga mesatare mujore neto: 4596 franga

Qiraja mesatare (në bazë të madhësisë), 3 dhoma gjumi: 2187 franga në muaj

Transporti publik: autobus

Aeroporti më i afërt ndërkombëtar: Milano, rreth 75 km me tren ose autostradë

Për krahasim, paga mesatare mujore në Gjenevë është 5,870 franga neto, dhe qiraja për një apartament me 3 dhoma gjumi është 3,505 në muaj.

Në Cyrih, paga mesatare mujore është 6,535 franga pas taksave, dhe një qira mujore për një apartament me 3 dhoma gjumi është 3,540.

Për të gjitha qytetet, ne kemi renditur qiranë për një apartament me 3 dhoma gjumi në qendër; apartamentet më të vogla larg qendrës së qytetit do të jenë dukshëm më të lira.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI