Lajme

A do ta zgjasë përsëri Austria bllokimin?

Bllokimi i Austrisë aktualisht është në fuqi deri në 7 shkurt, por mund të zgjatet më tej gjatë vitit.

Dorothee von Laer, virologe, bëri një njoftim të martën në mëngjes se një vendim mbi zgjatjen e bllokimit do të merret javën e ardhshme, javën e parë të shkurtit. Ajo tha se qeveria dhe opozita ishin në një marrëveshje të gjerë për efektivitetin e masave të bllokimit të Austrisë, përcjell albinfo.at

“Për fat të keq, mbylljet e shkollave kanë qenë efektive”, tha ajo, duke pranuar se shumë në të gjithë Austrinë duan që shkollat ​​të fillojnë përsëri ‘ballë për ballë’. Von Laer tha se nuk kishte ende një vendim “bardh e zi” për zgjatjen e bllokimit, por premtoi se qeveria do të zhvillonte një “plan të ekuilibruar mirë”.

Sidoqoftë, numrat e rinj të rasteve tregojnë se masat kanë një efekt. Austria po regjistronte mbi 5,000 raste të reja çdo ditë në nëntor dhe dhjetor, numri i rasteve ditore ka rënë nën 2,000 ditët e fundit, përcjell tutje albinfo.at


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI