Lajme

Anulohet Panairi Ndërkombëtar i veturave në Gjenevë, i paraparë në shkurtin 2023

Ngjarja ishte planifikuar për 14-19 shkurt në Qendrën Palexpo të Gjenevës

Për të katërtin vit radhazi, organizatorët e Panairit Ndërkombëtar të Motorit në Gjenevë kanë vendosur ta ndërpresin këtë ngjarje për shkak të faktorëve të jashtëm.

Njoftimi për anulimin e ngjarjes, të planifikuar për 14-19 shkurt në Qendrën Palexpo të Gjenevës, u bë të enjten.

“Për shkak të pasigurive në ekonominë dhe gjeopolitikën globale, si dhe rreziqet që lidhen me zhvillimin e pandemisë, organizatorët kanë vendosur të fokusohen ekskluzivisht në planifikimin e ngjarjes në Doha në vitin 2023”, tha Maurice Turrettini, president i fondacioni që drejton shfaqjen, përcjell Albinfo.ch.

Organizatorët ishin të shqetësuar se nuk do të kishin ekspozues të mjaftueshëm. Gjendja e keqe e ekonomisë globale ka ndikuar në regjistrimet për shfaqjen dhe gjithashtu ka vënë frena në numrin e modeleve të reja të makinave në tubacion.

“Në këto kohë të pasigurta, shumë marka nuk janë në gjendje të angazhohen për të marrë pjesë në një shfaqje në Evropë në dimër. Pas vlerësimit të të gjithë elementëve, është bërë e qartë për fondacionin se Salon 2023 nuk mund të zhvillohet në Gjenevë siç ishte planifikuar”, tha Sandro Mesquita, CEO i Motor Show Ndërkombëtar në Gjenevë.

Shfaqja në Gjenevë u mbajt për herë të fundit në vitin 2019. Ngjarja tjetër do të mbahet në Doha, Katar, në nëntor 2023./Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI