Lajme

Austria renditet si tregu i dytë më i shtrenjtë i pronave në Evropë

Çmimi mesatar për metër katror për apartamentet e reja në Austri u rrit me 11 përqind vitin e kaluar që do të thotë se vendi ka tregun e dytë më të shtrenjtë në Evropë, zbulon një studim i ri.

Firma konsulente Deloitte ka publikuar Indeksin e saj vjetor të Pronës dhe edicioni i 2022 zbulon atë që shumica e njerëzve në Austri tashmë e dinë – prona është më e shtrenjtë se kurrë.

Vitin e kaluar, çmimi mesatar për metër katror për një apartament të ri në Austri u rrit në 4,782 €, që është një rritje prej 11 përqind në krahasim me çmimet e vitit 2020. Dhe në tremujorin e parë të 2022, çmimet u rritën me 13 për qind të tjera.

Kjo e bën Austrinë një nga tregjet më të shtrenjta të pronave në Evropë (përpara Gjermanisë dhe Francës), me vetëm Mbretërinë e Bashkuar që renditet më lart, transmeton Albinfo.ch.

Gabriele Etzl i Deloitte tha se kriza Covid-19 dhe normat e ulëta historikisht të interesit lëshuan një fluturim të vërtetë drejt ‘ari konkret’.

“Në të njëjtën kohë, me përjashtim të disa rretheve vjeneze dhe qyteteve të vogla anembanë Austrisë, furnizimi me banesa të reja është i pakët”, theksoi ai.

Indeksi i pronave Deloitte, i cili është një pasqyrë e tregjeve evropiane të pronave të banimit, tregon se çmimet e pronave në Vjenë u rritën me 8.2 përqind vitin e kaluar në 5,788 € për m², përcjell Albinfo.ch.

Megjithatë, kryeqyteti i Austrisë është ende dukshëm më i lirë se qytetet e tjera kryesore evropiane. Për shembull, çmimi mesatar për metër katror në Paris ishte 13,462 € dhe Mynih ishte 10,500 €.

Dhe ndërsa aktiviteti i ndërtimit në Austri ka qenë i lartë vitet e fundit dhe do të vazhdojë të rritet gjatë gjithë vitit 2022, Deloitte pret që ai të ulet në vitin 2023.

Kjo nuk do të ndikojë në tregun e pronave, megjithëse me çmimet dhe normat e interesit të hipotekave që parashikohen të vazhdojnë të rriten gjatë këtij viti dhe vitin e ardhshëm në Austri.

Në mënyrë të ngjashme, përballueshmëria e blerjes së një shtëpie në Austri nuk pritet të përmirësohet në vitet e ardhshme, megjithëse kjo është e njëjtë për shumicën e vendeve evropiane me përjashtim të Kroacisë, Spanjës dhe Britanisë, përcjell Albinfo.ch.

Për qiramarrësit në Austri, tabloja është pak më pozitive pasi raporti parashikon se çmimet e qirave do të vazhdojnë të rriten gjatë gjithë vitit 2022, por më pas do të stabilizohen dhe do të qëndrojnë të njëjta në 2023.

Por kostoja mesatare e qirasë në Vjenë është ende shumë më e ulët se qytetet e tjera evropiane me 8,66 € për metër katror. Qyteti më i shtrenjtë për çmimet e qirasë në Evropë ishte Parisi me 29,10 € për metër katror, ​​i ndjekur nga Oslo me 26,56 € dhe Londra me 25,12 €.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI