Maqedonia

Bujar Osmani shpall fitoren

Kandidati i Frontit Evropian, Bujar Osmani ka shpallur siç ka thënë fitoren e thellë deri në mbi 40 mijë vota në zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut

Në një konferencë për media ai ishte i shoqëruar nga partnerët e koalicionit dhe kreu i BDI-së Ali Ahmeti.

Mes emrave të përmendur të qyteteve ku jetojnë shqiptarët, Osmani tha se kanë fituar bindshëm në Tetovë, Kërçovë, Gostivar, Kumanovë e Çair.

Ai e quajti fitore të përbashkët të shqiptarëve.

Ndërsa më herët simpatizantët e BDI-së janê mbledhur para selisë së VLEN në Shkup dhe kanë nisir të lëshojnë fishekzjarre si shenjë fitoreje.

Thirrjet e simpatiznatëve të BDI-së ishin që përfaqsuesit e VLEN-it të mbyllin dyert dhe të shkojnë në shtëpi.

Në një konferencë për media Artan Grubi nga Fronti Evropian tha se kjo është historike dhe se shqiptarët u përcaktuan për Evropën. Ai tha se me këtë kanë dështuar gjithë ata që bënë destruksione ndaj Ali Ahmetit.

VIDEO