Lajme

Cila është mënyra më e mirë për të udhëtuar jashtë vendit nga Zvicra?

Nga hipja në tren deri te marrja e autobusit ose aeroplanit, ka shumë mënyra transporti, nga të cilat mund të zgjidhni për të vizituar vendet fqinje të Zvicrës. Ja një vështrim në disa udhëtime të njohura dhe si krahasohet transporti

Nga Cyrihu në Pragë

Një nga shtesat më të fundit në orarin e ri të SBB/CFF/FFS është një lidhje direkte me tren natën nga stacioni kryesor hekurudhor i Cyrihut në Pragë (Praha).

Tani mund të hipni në EuroNight nga Cyrihu çdo mbrëmje në orën 19:59 ose 21:40 dhe të bëni dremitje – udhëtimi zgjat 13:39 orë – deri në kryeqytetin romantik të Republikës Çeke. Trenat mbërrijnë mëngjesin tjetër në orën 9.35 dhe 10.45, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Nëse jeni duke kërkuar të merrni trenin e natës për në Pragë, ju rekomandojmë të investoni në “Interrail’s One Country Pass”. Leja ju lejon të udhëtoni në qytet – dhe shumë të tjerë – për një çmim të arsyeshëm. Të rriturit e moshës 28-59 vjeç paguajnë 97 franga për të udhëtuar në Pragë nga Cyrihu për 3 ditë brenda të njëjtit muaj. Për ata që preferojnë një udhëtim ditor më të shkurtër, por më pak të rehatshëm, mund të zgjedhin gjithashtu një udhëtim me autobus. Kompani të tilla si FlixBus ndalojnë në Stacionin e Autobusëve të Cyrihut disa herë në ditë dhe ofrojnë trena të drejtpërdrejtë dhe jo të drejtpërdrejtë për në Pragë. Trenat e drejtpërdrejtë do të zgjasin nga 9.25 deri në 10.35 orë, me një vajtje-ardhje që ju kthen 124 franga, përcjell tutje albinfo.ch.

Ndërsa fluturimet mbeten mënyra juaj më e shpejtë dhe më e përshtatshme për të lëvizur nëpër Evropë, ju mund të arrini në Pragë vetëm nëpërmjet një fluturimi direkt me SWISS. Kohëzgjatja e fluturimit është 1 orë 20 minuta dhe një biletë kthimi për udhëtimin Economy Light kushton 169,55 franga, duke e bërë këtë opsionin më të kushtueshëm të udhëtimit.

Nga Bazeli në Milano

Qyteti i Milanos konsiderohet një metropol i vërtetë i modës dhe shumë banorë zviceranë tërhiqen përtej kufirit jugor për t’u kënaqur çdo vit në një zbavitje pazaresh.

Për fat të mirë, ju mund të arrini në Milano me trajner nga stacioni kryesor hekurudhor i Bazelit deri në tre herë në ditë. Udhëtimi direkt zgjat nga 4,55 deri në 5,45 orë dhe kushton 100 franga të arsyeshme.

Përndryshe, ju mund të zgjidhni opsionin më të rehatshëm dhe të kapni një tren nga Basel SBB në Milano me një leje për një vend gjashtë herë në ditë. Udhëtimi do të zgjasë rreth 4 orë.

Fatkeqësisht, nuk ka lidhje direkte fluturimi midis Bazelit dhe Milanos, megjithëse EasyJet do t’ju çojë atje me një ndalesë në Napoli për 250 franga kthimi.

Nga Gjeneva në Paris

Nuk është për t’u habitur që arritja në Paris nga Gjeneva është mjaft e thjeshtë. Trenat nisen nga Gare de Genève për në Paris Gare de Lyon çdo dy orë, dhe udhëtimi juaj i vogël do t’ju marrë rreth 3 orë 20 minuta. Për më tepër, Franca mbulohet gjithashtu nga Interrail’s One Country Pass – mbani mend, blerja e një bilete spontane me një drejtim në Paris nga Gjeneva mund të kushtojë mbi 119 franga.

Nëse po kërkoni të kurseni para për të vizituar ndonjë gjë dhe të shpenzoni më pak për udhëtime, megjithatë, mund të dëshironi të vizitoni kryeqytetin me autobus. Edhe pse më i ngadalshëm – udhëtimi do të zgjasë nga 6.35 deri në 11.05 orë – një biletë me një drejtim mund të jetë aq e lirë sa 30 franga nëse rezervoni herët.

Arritja në Paris me avion është larg nga opsioni juaj më i lehtë (dhe më i lirë). Duke lënë mënjanë mundimin e udhëtimit drejt aeroportit, fluturimet midis Gjenevës dhe Parisit zgjasin vetëm 1 orë 15 minuta dhe ju mund të pengoni një udhëtim kthimi në minutën e fundit me EasyJet për vetëm 91 franga.