Lajme

Drejtori i turizmit në Cyrih bën thirrje që dyqanet të jenë të hapura edhe të dielën

Drejtori i turizmit në Cyrih ka bërë thirrje që dyqanet e qytetit të lejohen të hapen të dielën, por një shef i sindikatës thotë se ideja është një "deklaratë lufte".

Në një intervistë me të përditshmen zvicerane Tages Anzeiger, Drejtori i Përgjithshëm i Turizmit në Cyrih, Martin Sturzenegger, tha se qyteti duhet të zgjasë orarin e tregtimit për të apeluar ndaj numrit në rritje të vizitorëve nga ShBA., India dhe vendet e Gjirit, përcjell albinfo.ch

Ai tha se shumë nga këta vizitorë ishin nga qytete të mëdha ku blerja ishte një pjesë thelbësore e stilit të jetës.

Në komentet e krijuara për të ngjallur debat mbi këtë çështje, shefi i turizmit tha gjithashtu se blerjet e së dielës do të ishin një goditje në krah për një sektor me pakicë që po vinte nën kërcënim në rritje nga shitjet në internet ose nga njerëzit që bënin pazar përtej kufirit në Gjermani, përcjell albinfo.ch

“Blerjet e së dielës gjithashtu mund të ndihmojnë firmat sepse atëherë ato do të ishin të hapura kur vendasit e Cyrihut do të kishin kohë për të blerë,” tha ai.

Sturzenegger pranoi se ideja e blerjeve të së dielës ishte “e ndjeshme politikisht” për shkak të konfliktit të mundshëm midis sindikatave dhe pronarëve të dyqaneve dhe se nuk ishte e qartë se si do të merrej ideja nga banorët ose sindikatat.

Drejtori i turizmit tha se Cyrihu kishte analizuar situatën në vende si Luzern dhe Interlaken ku blerjet e së dielës tashmë ekzistojnë. Hapi tjetër ishte të diskutojmë mundësinë me shitësit, tha ai, përcjell albinfo.ch