Lajme

Dy kozmologë zviceranë fitojnë çmimin Nobel në fizikë

Dy kozmologë zviceranë fitojnë çmimin Nobel në fizikë për 2019. Michel Mayor dhe Didier Queloz nga Universiteti i Gjenevës zbuluan një eksoplanet i cili rrotullohet rreth një ylli të ngjashëm me diellin tonë. Ata ndanë çmimin me kanadezo-amerikanin James Peebles nga Universiteti i Princeton, SHBA.

Në një ceremoni në lidhjen e jashtme të Stokholmit, Michel Mayor dhe Didier Queloz nga Universiteti i Gjenevës iu dha çmimi 2019 për “zbulimin e një ekzoplaneti që rrotullohet në një yll të tipit diellor”, përcjell albinffo.ch.

Ishte 6 tetori 1995 kur Queloz dhe Kryetari i Komunës njoftuan për herë të parë zbulimin e një planeti që rrotullohet nga një yll tjetër, duke u rrotulluar rreth një ylli 42 vjet dritë larg Tokës.

Zbulimi do të nxirrte një periudhë të pasur eksplorimi astronomik, me mbi 1.000 ekspllanetë të tjerë duke u zbuluar gjatë dekadave të ardhshme, shkruan swissinfo.ch.

“Ky zbulim është më emocionues i gjithë karrierës sonë, dhe të marrësh një elmim Nobel është thjesht e jashtëzakonshme,” thanë kryetari dhe Queloz në një deklaratë të martën.