Lajme

Federer dhe Schneider, sportistët më të mirë të Zvicrës

Federer dhe Schneider u emëruan atletët më të mëdhenj të Zvicrës

Roger Federer dhe Vreni Schneider janë zgjedhur si sportisti dhe sportistja më e mirë e Zvicrës, transmeton albinfo.ch.

Çmimet Sportive Zvicerane u zgjodhën të dielën nga një juri prej 120 fituesve të çmimeve të mëparshme dhe audiencës televizive.

Ylli 39-vjeçar i tenisit ishte i pranishëm personalisht dhe foli për vitin e jashtëzakonshëm pandemik, i cili në rastin e tij u shënua nga dy operacione në gju dhe një pushim të gjatë nga gara që kishte që nga Australian Open.

Nuk kishte dyshim se fituesi i 20 titujve të Grand Slam do të ngrinte trofeun për sportistin më të mirë zviceran në 70 vjetët e fundit.

Federer ka qenë ylli më i madh në sportin zviceran për dy dekada dhe ndoshta është ambasadori më i madh i Zvicrës.

Ai mori pothuajse gjysmën e të gjithë votave (49.1%), duke mundur qartë skiatorin vendës Dario Cologna (12.8%) dhe skiatorin Pirmin Zurbriggen (11.9%).

Nga ana tjetër, skiatorja Vreni Schneider u zgjodh si sportistja më e mirë, gjithashtu nga një distancë. 56-vjeçari mori mbi 40% të të gjithë votave, përpara s Erika Reymond-Hess (15,9%) dhe Niggli-Luder (15,4%).

Në kategoritë e tjera, Jean-Pierre Egger u emërua Traineri më i mirë dhe Heinz Frei atleti më i mirë paraolimpik i të gjitha kohërave. /Albinfo.ch

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI