Zvicër

Gjashtë fshatra të bukura zvicerane pranë kufirit austriak

Një listë e fshatrave më të bukur në Zvicër që ndodhen më pak se një orë nga Austria

Për këdo që dëshiron të udhëtojë më afër shtëpisë këtë vit, disa kilometra larg kufirit austriak ka perla të vogla për t’u zbuluar në çdo stinë, njofton albinfo.ch.

Këtu është një listë e fshatrave më të bukura në Zvicër që ndodhen më pak se një orë nga Austria, të cilat ia vlen t’i vizitoni kur të keni mundësinë.

Këto gjashtë fshatra janë anëtare të shoqatës “Les plus beaux Villages de Suisse” (Fshatrat më të bukura në Zvicër), e cila synon të mbrojë dhe të promovojë ato fshatra që kanë një bukuri të veçantë arkitekturore, peizazhore dhe historike.

 

Trogjeni (AR)

 

Trogen është një fshat i bukur i vendosur në kodrat e kodrës së Appenzell Ausserrhoden dhe ka qenë kryeqyteti i gjysmëkantonit që nga ndarja e territorit kombëtar më 1597.

Në sheshin e bukur kryesor spikasin ndërtesat madhështore prej guri dhe shtëpitë fshatare prej druri. Në vitet 1940, Trogen fitoi famë falë fshatit Pestalozzi: ky fshat kishte për qëllim të priste dhe trajnonte jetimët nga vendet e prekura nga lufta.

 

Schwellbrunn (AR)

 

Gjithashtu në kantonin e Appenzell Ausserrhoden ndodhet fshati Schwellbrunn, i vendosur në 972 m mbi nivelin e detit, i cili është fshati më i lartë në kanton.

Nga këtu ju keni një pamje të mrekullueshme të liqenit të Konstancës dhe malit të bukur Säntis. Në verë ka një rrjet të dendur shëtitjesh me shumë pamje tërheqëse panoramike, ndërsa në dimër ka ashensorë skijimi miqësorë për familjen, pista skish për tejkalim dhe mundësi për rrëshqitje.

 

Lichtensteig (SG)

 

Lichtensteig është një qytet i vogël i mrekullueshëm në zemër të rajonit Tonnenburg në kantonin e St. Gallen. Qyteti i vjetër i Lichtensteig është unik në llojin e tij, qyteti i vjetër në fakt shtrëngohet në një gjysmërreth rreth malit dhe fillimisht mbrohej nga kanale dhe mure kufitare.

Për ata që janë gjithashtu në kërkim të një vendi të qetë në natyrë, vlen të përmendet edhe gryka e mrekullueshme Äulischlucht me një ujëvarë të bukur dhe pyje të dendur.

 

Tschlin (GR)

 

Fshati i vogël Tschlin është i fshehur në rajonin e bukur të Engadinit të Poshtëm në Kantonin Graubünden.

E panjohur për shumicën e njerëzve, kjo perlë e vogël josh me autenticitetin e saj dhe panoramën e mrekullueshme drejt Alpeve të buta austriake.

Ka sheshe të vogla elegante dhe shatërvanë guri.

 

Madulain (GR)

 

Jo larg nga Sankt Moritz kaotik është fshati më i ruajtur në Engadin e Epërm: Madulain. Në këtë fshat të vogël ka shtëpi të bukura të zbukuruara me lule si dhe sheshe të vogla.

Lumi Inn rrjedh pikërisht aty pranë dhe ofron pamje mahnitëse me kartolina.

Fshati është gjithashtu një qendër e rëndësishme kulturore: disa ekspozita të përkohshme të artit zhvillohen në hambarin e vjetër “Stalla Madulain” të datës 1488.

 

Trisenberg (FL)

 

Lart mbi luginën e Rhine-it, si foleja e shqiponjave, shtrihet komuna Walser e Triesenberg. Tarraca me diell e Lihtenshtajnit është komuna më e lartë dhe më e madhe në Principatë për sa i përket sipërfaqes.

Në qendër të fshatit qëndron Rathaus, “kisha me qepë” unike dhe dy shtëpi të vjetra prej druri. Që nga viti 2019 fshati është integruar në rrjetin zviceran të fshatrave më të bukur.