Shkurt.ch

Gratë në Zvicër, të suksesshme edhe në disiplinat sportive malore

A ka dobi të qenit grua në Zvicër kur bëhet fjalë për sportet e durimit?

Gratë zvicerane janë maja e disiplinave të tyre në Triathlon, qoftë në alpinizmin e skive, vrapim në këmbë, e po ashtu edhe në biçikleta malore, prandaj shteti zviceran konisderohet si dobi e të qenit grua kur bëhet fjalë për sportet e durimit, shkruan albinfo.ch.

Judith Wyder fitoi Maratonën e Trail Annapurna në Pokhara, Nepal ishte sezoni i saj i mrekullueshëm, pasi u largua nga orientimi, në të cilin ajo është gjashtë herë kampione në botë. Ajo mori titullin Golden Trail World Series 2019 disa minuta përpara Maude Mathys, e cila nga kantoni i Vaudit u shpall kampion tre herë evropian e gjurmëve dhe fituese e verës së kaluar në garën malore Sierre-Zinal.

Nga ana tjetër, me 23 titujt e saj të kampionatit botëror, Simone Niggli-Luder nga Berna dominoi në orientimin si askush më parë. Ndërkohë, Natascha Badmann ishte treatleteja e parë evropiane që fitoi titullin e Kampionatit Botëror Ironman. Ajo e përsëriti këtë gjashtë herë gjatë karrierës së saj, transmeton albinfo.ch.

Ndër të rejat, premtuese është edhe Marianne Fatton, Neuchâtel, 23 vjeçe, kampione e alpinizmit të skive në vitin 2017, ndërsa në pranverën e kaluar fitoi dy herë të bronzen në Kampionatin Botëror ISMF SkiMo në Villars. Në maj të vitit 2019, një tjetër atlete zviceriane, Loanne Duvoisin, fitoi titullin e botës M23 në triathlon kryq në Pontevedra të Spanjës, ndërsa Delia Sclabas nga Berni ishte tri herë kampione e botës së dyfishtë junior.

Derisa, në vendet e tjera, këto rezultate kryesore mund të shpjegohen nga federatat e strukturuara mirë, si në Francë, ku rreth 200 atlete sigurojnë suksesin në gjithë botën në biatlon. Në Zvicër, është e kundërta. “Ne nuk kemi këtë kulturë të sporteve elitare dhe atletët shpesh lihen të kujdesen për veten e tyre”, thotë ish-drejtuesi i triatleteve dhe maratonave Magali Di Marco. Një kampione si Maude Mathys nuk ka pasur kurrë një sistem të mbështetjes, andaj në këto sporte federatat nuk janë aq të fuqishme, por vullneti i mirë personal i bënë që ato të jenë të suksesshme. /Albinfo.ch.

 

 

View this post on Instagram

Il est temps de fermer l'album 2️⃣0️⃣1️⃣9️⃣… Malgré une fin de saison au goût amer, je suis tellement heureuse d'avoir pu être en forme le jour J sur les grandes courses ? Après une préparation hivernale interrompue par plusieurs blessures ??, je prends le départ des championnats du monde de cross-triathlon où je peux monter sur la plus haute marche chez les U23?? à juste quelques secondes de podium des grandes … Et puis … ? 5e place élite @xterrabenelux ?? . ? 3e place élite championnats d'Europe ?? @xterraeurope @xterraczech . ?1e place élite short track CE Xterra . ?2e place élite @xterra.germany ?? . ? Et finalement un DNF après une crevaison aux championnats du monde Xterra @xterrahawaiiisland . . Franchir la ligne d'arrivée en ayant tout donné procure un sentiment incroyable. Pour moi c'est une sorte de récompense pour t'être levé chaque matin avec un seul objectif; celui de donner le meilleur de toi que tu sois fatigué ou qu'il pleuve ! Chaque athlète sait qu'il est le seul à pouvoir se surpasser le jour J mais il sait aussi la team qui travaille derrière la scène ! J'aimerais juste aligner 5 lettres pour toutes les incroyables personnes qui travaillent dans l'ombre et me permettent de poursuivre mon rêve : MERCI ? Rien de serait possible sans vous ?♥️? et la générosité de mes sponsors ? . . ? Fondation Sport NE ?Codec SA ?Les Métalliers SA ? BCS ?Planair ? Menuiserie Vauthier ? Felco SA ? Winkenbach? Fondation Casino Barrière Montreux ? LoroSport [email protected] ? [email protected]?? [email protected]? + @labicycletterie ? [email protected] ?? [email protected]? [email protected]_vitamine ? [email protected] ? [email protected] ?? [email protected] – @teamatlet – @puissance3 ? . . [email protected] @backlightphoto . #offseason #newgoal #grateful #thanks #swimbikerun #endsaison2019 #dowhatyoulove

A post shared by Loanne Duvoisin (@loanneduvoisin) on