Lajme

Infektimet në Austri mbesin të larta, sot, 6,668 raste

Austria thuajse çdo ditë ka numër të lartë të të prekurve me koronavirus. Sipas autoriteteve shëndetësore austriake, në raportin e fundit 24-orësh janë shënuar 6,668 infektime të reja, shkruan albinfo.ch.

Nga numri total, 235,351 persona kanë dalë të infektuar me koronavirus që nga fillimi i pandemisë.

Ndërkohë, autoritetet shëndetësore austriake kanë bërë të ditur se Austria ende ka infeksione të larta pavarësisht kufizimeve dhe bëhet thirrje për kujdes dhe respektim të masave.

Duke qenë se shifra zyrtare, bazuar në numrin e personave që janë testuar, që në fillim ishin pozitivë në testin e bërë, dhe më pas janë rikuperuar, është ngritur, këtë e tregon edhe “Worldometers”, e cila publikon në kohë reale të dhëna nga koronavirusi, shkruan albinfo.ch.