Maqedonia

Ja sa ulëse në Kuvend i kanë fituar shqiptarët në Maqedoni

Sipas Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, kur janë numëruar mbi 96 për qind të votave, shqiptarët në Maqedoni kanë fituar 33 mandate deputetësh.

Sipas kalkulimeve zyrtare të KSHZ, Bashkimi Demokratik për Integrim ka fituar 16 mandate, Aleanca për Shqiptarët 12, Partia Demokratike Shqiptare 1 mandat dhe Lëvizja BESA, e cila garoi në koalicion me LSDM, 4 mandate.

Megjithatë, këto janë kalkulimet e rezultateve preliminare nga ana e KSHZ-së. Nesër pritet të jepen rezultate zyrtare,shkruajnë mediat atje, përcjellë albinfo.ch

Ndërkaq, në kampin maqedonas LSDM ka fituar 45 mandate (bashke me 4 deputete te Beses), ndërsa VMRO 44 mandate.