Lajme

“Ju lutemi qëndroni në shtëpi dhe shmangni udhëtimet”

Një lutje urgjente u është lëshuar njerëzve në Gjermani për të qëndruar në shtëpi dhe për të shmangur të gjitha udhëtimet jo-thelbësore, për shkak të shqetësimeve për variantet e virusit, shkruan thelocal.de, përcjell albinfo.ch

Lothar Wieler, kreu i Institutit Robert Koch për kontrollin e sëmundjes, shprehu shqetësimin për një përhapje të mundshme të varianteve të koronavirusit në Gjermani.

Prandaj, ai lëshoi ​​një apel urgjent që njerëzit të respektojnë masat Covid-19 dhe të përmbahen nga udhëtimet jo-thelbësore. Përputhja me masat në Gjermani është aktualisht “më e rëndësishme se kurrë”, tha Wieler në Berlin të enjten. Nuk është ende e mundur të vlerësohet se si do të përhapen mutacionet e virusit – që kanë origjinën në MB dhe Afrikën e Jugut dhe janë shfaqur edhe në Gjermani – tha Wieler, duke shtuar: “Pra, ekziston një mundësi që situata të përkeqësohet. ”

Wieler u bëri thirrje njerëzve të mbajnë distancë nga njëri-tjetri, të ndërpresin kontaktet shoqërore dhe të mbajnë maska. “Ju lutemi qëndroni në shtëpi sa herë që të jetë e mundur,” apeloi Wieler.

Wieler bëri thirrje që të shmangen udhëtimet jo-thelbësore. Të gjitha rastet e varianteve të reja që janë regjistruar deri më tani u sollën në Gjermani nga udhëtarët, tha ai, përcjell tutje albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI