Lajme

Konfuzion rreth listës së re zvicerane të karantinës

Ndërkohë, asgjë në këtë listë nuk ndryshon për ata që vijnë nga vendet e Ballkanit

BAG ka aktualizuar sot listën e rrezikut për udhëtarët, e cila do të vlejë që nga 8 gushti.
Spanja është vendi i ri në listën e karantinës, por duke përjashtuar këtu Ishujtë Balearik dhe Kanarie.

Ndërkohë, sot ka mbretëruar një konfuzion i madh për listën federale të rrezikut. Pasi BAG ka shtuar të mërkurën Spanjën në listën e sapozgjeruar të karantinës në 46 vende, agjensia e lajmeve SDA ka komunikuar gabimisht sot se në atë listë janë përfshirë të gjitha vendet e BE-së, që janë jashtë -Shengen me përjashtim të 20 vendeve.

Por, ky është një raport i rremë, ka shpjeguar FDJP (Ministria e Drejtësisë dhe Policisë) për Nau.ch.

Në fakt, ajo që ishte rregulluar, ishte vetëm lista e rrezikut të SEM, e cila tregon se cilat vende të treta kanë kufizim hyrjeje, transmeton albinfo.ch. Algjeria nuk është listuar më aty ka thënë zëdhënësi, Philipp Schwander.

Ndryshe, asgjë nuk ka ndryshuar në listën e vendeve që ishte komunikuar dje, e cila  përfshin vendet nga të cilat kërkohet karantinë pas kthimit, përcjell albinfo.ch

Prandaj, ajo që vlenështë lista më poshtë:

Guinea Ekuatoriale (e re), Argjentina, Armenia, Bahamas (e re), Bahreini, Territori i okupuar Palestinez, Bolivia, Bosnja dhe Hercegovina, Brazili, Cape Verde, Kili, Kosta Rika, Republika Dominikane, Ekuador, etj. El Salvador, Swaziland, Guatemala, Honduras, Iraku, Izraeli, Katar, Kazakistan, Kirgizistan, Kolumbi, Kosovë, Kuvajt, Luksemburg, Maldive, Meksikë, Moldavi, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Oman, Panama, Peru, Rumani (e re), Sao Tomé dhe Principe (i ri), Arabia Saudite, Serbia, Singapori (i ri), Sint Maarten (i ri), Spanja (e re, me përjashtim të ishujve Balearik dhe Kanarinë), Afrikën e Jugut, Suriname, Turks dhe ishujt Caicos, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (përfshirëse Porto Riko dhe Ishujt e Virgjër të SHBA-së).

Të liruara nga kufizimet e hyrjes janë: Andorra, Australia, Bullgaria, Gjeorgjia, Vatikani, Irlanda, Japonia, Kanada, Koreja e Jugut, Kroacia, Maroku, Monako, Zelanda e Re, Ruanda, Rumania, San Marino, Tajlanda, Tunizia, Uruguaji, Qipro.