Kosova

Kryeministri i Kosovës të hënën në Greqi, në darkë joformale me liderë të rajonit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të marrë pjesë në një darkë joformale diskutimi mbi zgjerimin dhe të ardhmen evropiane të Ballkanit Perëndimor, që do të organizohet nga kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, raportojnë mediat greke, përcjell albinfo.ch.

Shqipëria e ftuar në nivel presidenti nuk do të përfaqësohet në këtë takim, për shkak të agjendës së paracaktuar, teksa raportohet nisma e kryeministrit Mitsotakis për të ftuar liderët e Ballkanit Perëndimor dhe vendeve anëtare të BE-së në Mansionin Maximos, për një darkë joformale diskutimi mbi zgjerimin dhe të ardhmen evropiane të rajonit, nënvizon rolin e Greqisë si shtyllë për stabilitetin, paqen dhe sigurinë energjetike në Ballkan dhe në Evropën Juglindore.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, i janë përgjigjur pozitivisht ftesës, diçka që po konsiderohet thelbësore dhe simbolike.

Përveç Kurtit, nga liderët rajonalë do të marrë pjesë edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, presidenti malazez, Jakov Milatoviç, kryetarja e Këshillit të Ministrave të Bosnjë e Hercegovinës, Borjana Kristo, si dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq.

Në darkën joformale do të marrin pjesë edhe liderët e vendeve që janë anëtare të BE-së, si kryeministri i Bullgarisë, Nikolai Denkov, i Kroacisë, Andrej Plenkoviq dhe i Rumanisë, Ion-Marsel Ciolacu.