Integrimi

LAPSH e Cyrihut kremton tri festa kombëtare në një manifestim në Bülach

Të shtunën, më 18 mars 2023, në Bülach u zhvillua një mbrëmje e paharrueshme me ç`rast  LAPSH i Kantonit të Cyrihut organizoi festimet e Ditës së Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës (17 Shkurtin), Ditës së Mësuesit (7 Marsin) dhe Ditës së Gruas (8 Marsin). Mbrëmja ka bërë bashkë mysafirë të shumtë nga diaspora shqiptare e Cyrihut e më gjerë. albinfo.ch raporton nga ky aktivitet.

 

Kremtimi nisi me himnin kombëtar dhe një mikpritje të ngrohtë nga prezantuesja. Më pas një anëtar i shoqatës foli për domethënien e këtyre tri datave të shënuara dhe theksoi rrugën e suksesshme që ka bërë LAPSH i Kantonit të Cyrihut gjatë tri dekadave të veprimit.

Armosfera arriti kulmin kur një grup fëmijësh me kostume tradicionale shqiptare performuan dhe kënaqën të pranishmit me muzikën e tyre. Aktori i njohur, i ardhur nga Kosova Çun Lajci, me deklamime poezish patriotike dhe Gezim Jaha, me këngë shtuan kënaqësinë e publikut.

Një moment i veçantë i mbrëmjes ishte ftesa e mësuesve të LAPSH Naim Frashëri në skenë. Ata befasuan këndshëm audiencën me një këngë të improvizuar që e vendosi ekipin mësimdhënës në një dritë krejtësisht të re, shkruan albinfo.ch. Më tutje, me recitimet e fëmijëve u dëshmua se letërisa shqipe është përvetësuar edhe nga  lexuesit më të vegjël.

Në përgjithësi, mbrëmja ishte jo vetëm një festë e kulturës dhe traditës, por edhe një shenjë e bashkimit të komunitetit shqiptar në Zvicër.