Lajme

Linjat më të mira evropiane për vitin 2024

Linjat ajrore më të mira në botë janë renditur nga sondazhin e 21 milionë pasagjerëve. Tre kompani europiane janë në top 10.

Shërbim i buzëqeshur, ushqime të lehta dhe një përzgjedhje e shkëlqyer filmash: këto gjëra të vogla i bëjnë orët e kaluara në aeroplan pak më të durueshme. Por përvoja mund të ndryshojë shumë në varësi të operatorit, që zgjidhni.

Pra, cilën linjë ajrore duhet të zgjidhni për përvojën më të mirë gjatë fluturimit?

Krijuar nga organizata e vlerësimit të linjave ajrore me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, Skytrax, World Airline Awards u mbështet në anketat e më shumë se 21 milionë pasagjerëve në 100 vende, që fluturojnë me më shumë se 350 linja ajrore të ndryshme.

Tre linja ajrore europiane hynë në top 10 – megjithëse vendet fituese u dominuan nga transportuesit e Lindjes së Mesme dhe Azisë.

Linja ajrore më e mirë në 2024

Duke rrëzuar ngushtë Singapore Airlines nga vendi i parë, Qatar Airways është linja ajrore më e mirë e vitit 2024. Është hera e tetë, që transportuesi fiton vendin e parë në historinë 25-vjeçare të ndarjes së çmimeve.

Pasagjerët e duan linjën ajrore të Lindjes së Mesme për komoditetin, ushqimin e shijshëm, argëtimin e përditësuar, shërbimin e ngrohtë dhe flotën moderne të avionëve.

Shtrirja e gjerë e linjës ajrore, duke mbuluar 341 aeroporte në të gjithë Australinë, Azinë, Europën, Lindjen e Mesme, Afrikën, Amerikën e Veriut dhe Amerikën e Jugut, do të thotë se fluturimet janë lehtësisht të disponueshme në shumë destinacione globale.

Qatar Airways Business Class Lounge

Përveç marrjes së kurorës së përgjithshme, Qatar Airways fitoi vlerësime për kushtet më të mira të business class, business lounge më të mirë në botë dhe linjën ajrore më të mirë në Lindjen e Mesme.

Linjat ajrore më të mira europiane

Asnjë linjë ajrore europiane nuk u rendit në pesëshen e parë, e cila përbëhej nga Singapore Airlines në vendin e dytë, të ndjekur nga Emiratet e Emirateve të Bashkuara Arabe, ANA All Nippon Airways e Japonisë dhe Cathay Pacific me bazë në Hong Kong – e cila gjithashtu fitoi çmimin si linja ajrore më e pastër në botë.

Linjat ajrore të Azisë Lindore dhe Lindjes së Mesme gjithashtu u shfaqën në top 10, me Japan Airlines në vendin e gjashtë dhe EVA Air të Tajvanit në vendin e tetë.

Turkish Airlines u rendit në vendin e shtatë, duke e bërë atë linjën ajrore më të mirë në Europë.

Duke fluturuar në mbi 300 destinacione – ndër më të shumtat e çdo linje ajrore në botë – ajo u njoh gjithashtu për ushqimin me çmimin Best Business Class Catering.

Turkish Airlines Business Class Catering

Grupi Air France-KLM zuri vendin e nëntë, duke e bërë atë një nga grupet kryesore të aeroporteve europiane.

Air France fitoi gjithashtu çmime për kateringun më të mirë në botë të klasit të parë, ngrënien më të mirë të klasit të parë (në aeroportin Charles de Gaulle të Parisit) dhe linjën ajrore më të mirë në Europën Perëndimore.

Swiss International Air Lines përfundoi 10-shen e parë, duke fituar gjithashtu vendin e dytë për First Class Lounge më të mirë në botë në aeroportin e Zyrihut.

Edhe pse asnjë linjë ajrore e Amerikës së Veriut nuk hyri në top 10, Delta Air Lines u shpall linja ajrore më e mirë në rajon falë stafit të saj të vëmendshëm.

Linjat ajrore më të mira me kosto të ulët

Po kërkoni çmime të ulëta dhe shërbim të shkëlqyeshëm? Skytrax gjithashtu renditi linjat ajrore më të mira buxhetore për vitin 2024, me kompanitë europiane, që zënë 6 nga 10 më të mirat.

Transportuesi malajzian me kosto të ulët AirAsia, doli në krye për të 14-in vit radhazi, e ndjekur nga Scoot e Singaporit, Volotea e Spanjës, Flynas e Saudisë dhe Transavia e Francës.

Air Asia

Gjithashtu në top 10 ishin IndiGo i Indisë, Vueling i Spanjës, airBaltic i Letonisë, Iberia Express i Spanjës dhe Ryanair i Irlandës, me eastJet në vendin e 11-të.