Xhudo

Naim Fejzaj

Mundje

Gara e madhe e mundjës zvicerane e njohur si „Schwingen“ do të mbahet nesër, te dielën, në Schwägalp të kantonit Appenzell. Në mesin e dhjetëra zviceranëve që do të luftojnë për kurorë, është edhe i riu me prejardhje shqiptare, Naim Fejzaj.

Ai tashmë ka bërë emër në mbarë Zvicrën si një ekzot i këtij sporti të mundjës që mbledhë rreth vete kryesisht zviceranë.

Popullariteti i këtij sporti është gjithnjë e në rritje, kurse Naimi nga njohësit e këtij sporti konsiderohet si një talent që mund të mat forcën edhe me mundësitë më të mëdhenjë të mbarë Zvicrës.

Ky spektakël ku matën forcat e gjigandëve ka shikues të shumtë zviceranë dhe njihet si mundja më madhe e maleve të Zvicrës.

„Janë 120 kolosët  më të fortë të Zvicrës që synojnë të fitojnë kurorën“, thotë për albinfo.ch djaloshi nga Peja.

Në Schwägalp biletat ka kohë që janë shitur, njoftojnë organizatorët. Vitet e kaluar këtë garë e kanë përcjellë mbi 12 mijë shikues zviceranë.

Për të riun shqiptar, kjo është hera e parë që ka arritur të kualifikohet për këtë finale që mbledhë 120 finalistët më të fortë të mbarë Zvicrës.

Ai është në mesin e dhjetë finalisteve të kantonit të Appenzellit që ka arritur të kualifikohet në këtë mes.

Organizatorët shpresojnë që edhe sivjet, sikur vitin e kaluar, në këtë spektakël të marrë pjesë ministri në Qeverinë e Zvicrës, Ueli Maurer.

Me 19 vjeç Naimi peshon 110 kg dhe është 182cm i madh. Ai thotë për albinfo.ch se synon të dalë nga kjo garë në top 20 e parë.

Bekim Dalipi

 

17.08.2014

 Biografi e shkurt

  • Emri, MbiemriNaim Fejzaj
  • Prejardhja:Peja-Kosovë
  • Vendi ku vepron:Zvicër
  • Profesioni:Mundje

  WHO’S WHO të tjera