AT Balkani

Maqedoni: Gjashtë viktima dhe 147 raste të reja me Covid-19

Shërohen 111 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit prej 1296 testimeve të realizuara, 147 kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Sipas qyteteve në Shkup janë regjistruar 64 raste, Kumanovë-8, Shtip-6, Prilep-3, Tetovë-16, Strugë-7, Veles-5, Manastir-4, Ohër-5, Gostivar-9, Strumicë-1, Kriva Pallankë-1, Koçani -1, Probishtip-1, Kratovë-1, Shën Nikollë-7, Kërçovë-4, Resnje-4.

Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar 111 pacientë të rikuperuar. Sipas qyteteve, pacientët e shëruar janë nga: Shkupi-56, Shtipi-7, Tetova-36, Velesi-2, Manastiri-3, Gostivari-1, Gjevgjelia-2, Strumica-1, Shën Nikolla-1, Resnja-2.

Në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 6 persona të diagnostikuar me Covid-19, në disa raste të shoqëruara me sëmundje të tjera. Tri viktima janë nga Shkupi dhe nga një nga Kumanova, Shtipi dhe Berova. Viktimat janë mes moshës 36 dhe 78 vjeçe.

Në Maqedoni që nga fillimi i pandemisë 6932 persona janë diagnostikuar me Covid-19, prej të cilëve 2987 janë shëruar, kurse 334 persona kanë humbur betejën me koronavirusin e ri. Për momentin kemi 3611 raste aktive me Covid-19.