Maqedonia

Maqedonia e Veriut vendos më 8 maj fatin e presidentit

Siljanovska e Pendarovski, në balotazh

Në Maqedoninë e Veriut qytetarët votuan të mërkurën për të zgjedhur presidentin e vendit, përcjell albinfo.ch.

Qendrat e votimit u hapën në orën 7:00 dhe u mbyllën në orën 19:00, ashtu siç ishte planifikuar.

Komisioni Shtetëror Zgjedhor ka njoftuar se dalja e përgjithshme në zgjedhjet presidenciale në Maqedoni të Veriut ishte 48.46%.

Sipas  mbi 97% të votave të numëruara, kandidatja e VRMO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska–Davkova, mori dyfish më shumë vota sesa kundërkandidati i saj maqedonas nga LSDM-ja, Stevo Pendarovski.

Me numërimin e mbi 97% të votave, Siljanovska Dalkoka ka marrë 40.19% të votave, ndërsa Pendarovski 19.99% të votave.

Të dy kandidatët do të përballen sërish më 8 maj, në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Ndërkohë në taborin shqiptar fitoi Bujar Osmani nga Fronti Evropian ndaj kundërkandidatit të tij shqiptar, Arben Taravari, nga koalicioni VLEN.

Osmani doli i treti me radhë për nga numri i votave të përgjithshme, me 13.36% të votave.

Të drejtë vote kishin 1.814.317 persona, ndërsa 1.713.758 votues ishin të regjistruar për votim në 3.480 vendvotime në tërë Maqedoninë e Veriut.