Kinema

Matoshi, aktorja më e mirë në Festivalin e Francës, pranon shumë urime

Një nga aktoret më të njohura në Kosovë është Ardiana Matoshi. Ajo ka luajtur në shumë filma të njohur. Së fundi, Matoshi është shpërblyer me çmim si aktorja më e mirë në Festivalin e Francës “See A Paris”, për rolin e saj në filmin “Nëntori i Ftohtë” me regji të Ismet Sijarinës, përcjell albinfo.ch.

Ky film paraqet një ngjarje që zhvillohet në fillim të viteve 90-të në kohën e Qeverisë Jugosllave, e cila e anuloi autonominë e Kosovës, shpërndau parlamentin dhe mbylli Televizionin Publik të Kosovës.

“Nëntori i Ftohtë” është produksion i shtëpive filmike “Thumbs Up” dhe “Buka” në bashkëprodhim me Albasky Film, Audiohaus dhe Ikonë.

Aktorja pranoi urime të shumta, në mesin e tyre e uroi edhe ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, e cila u shpreh krenare për suksesin e saj.

“Çikat e Kosovës godasin sërish! Adriana Matoshi fiton çmimin Aktorja më e Mirë në festivalin e Francës “See a Paris 2020”. Krenare me ty”, shkruan Jahjaga.

Aktoren e ka uruar edhe ambasada franceze në Prishtinë. “Urime aktores kosovare, Adriana Matoshi, e cila fitoi çmimin e aktores më të mirë në Festivalin kinematografik francez të Evropës Jug-Lindore ” See a Paris “. Aktorja fitoi këtë çmim për rolin e saj në filmin “Nëntori i ftohtë” (2018), i cili rrëfen periudhën e shpërbërjes së Jugosllavisë në vitin 1992″, thuhet në urimin e ambasadës.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI