Lajme

Nuk merr pjesë Kosova në Samitin e Vishegradit në Pragë

Sot do të mbahet Samiti i Vishegradit në Pragë, ku Kosovë nuk do të marrë pjesë.

Në takimin e kryeministrave të vendeve të Grupit të Vishegradit dhe të Ballkanit Perëndimor, Kosova nuk do të marrë pjesë.

Zëdhënësja e Qeverisë në largim të Kosovës, Donjeta Gashi, ka bërë të ditur se Kosova është në një cikël të zgjedhjeve të parakohshme dhe se angazhimet e kanë pamundësuar pjesëmarrjen në samit të kryeministrit në largim, Ramush Haradinaj, shkruan Radion Evropa e Lirë.

“Haradinaj e konsideron samitin e Vishegradit si një forum shumë të rëndësishëm, që kontribuon në proceset demokratike, bashkëpunimin dhe kultivimin e vlerave të larta evropiane dhe, për këtë arsye, Kosova do të vazhdojë të jetë pjesë integrale dhe aktive e tij”, tha Gashi.

Më herët, agjencia çeke e lajmeve CTK ka raportuar se autoritetet e Kosovës e kanë anuluar pjesëmarrjen në samit për shkak të deklaratave të presidentit çek, Millosh Zeman, të bëra në Beograd, përcjell Albinfo.ch.