Lajme

Përfundon “Geneva Motor Show”, edicioni i fundit i traditës që ka filluar më 1905

Ka përfunduar panairi tradicional i makinave në Gjenevë. Këtë e kanë bërë të ditur organizatorët të premten. Shfaqja e makinave u themelua në vitin 1905 dhe për herë të fundit u zhvillua këtë pranverë në një format më të vogël.

Panairi tradicional tregtar në Palexpo të Gjenevës nuk do të zhvillohet më në të ardhmen. Edicioni i vitit 2024 ishte shfaqja e fundit, shkruan albinfo.ch.

Panairi donte të lulëzonte sërish me një koncept të ri. “Me një qasje të re, ne gjithashtu duam të rikthejmë ato marka që nuk janë ende atje përsëri këtë vit”, tha Alexandre de Senarclens (48), President i fondacionit sponsorizues të Motor Show të Gjenevës, pak para shfaqjes së motorëve të këtij viti.

Sot është e qartë se këto përpjekje ishin të kota. Organizatorët po vënë një vijë nën të! Nuk do të ketë tjetër edicion, shkruan ata në një deklaratë teksa kanë përcaktuar se industria e automobilave nuk ka më nevojë për një ngjarje të tillë.

“Përpjekjet dhe vendosmëria me të cilat ne u përpoqëm të ktheheshim te suksesi nuk duhet të vihen në dyshim nga ky vendim shumë për të ardhur keq”, thotë sot de Senarclens. “Por mungesa e interesit nga prodhuesit për Motor Show në Gjenevë në një mjedis të vështirë, konkurrenca nga panairet e Parisit dhe Mynihut, të cilat preferohen nga grupet lokale, dhe investimet e nevojshme për të mbajtur gjallë shfaqjen e kanë bërë të pamundur vazhdimin e ngjarjes”.

Në fund të fundit, shkatërrimi i sallës së ekspozitës është rezultat i ndryshimit të sjelljes së klientit. Njerëzit nuk blejnë më një makinë të re në një sallë ekspozite. Sot, njerëzit konfigurojnë automjetin e tyre të ëndrrave në shtëpi në divan. Ose në sallonin e një prodhuesi. Ata shikojnë foto dhe video në celularët e tyre. Panairi klasik nuk është më i nevojshëm, përcjell Blick.

Kur organizatorët kërkuan nga prodhuesit të përgatisnin edicionin e 2025-ës, kishin përshtypjen se po shkonim kundër tregut, sipas Alexandre de Senarclens.

Edicioni i vitit 2024 i sallonit ishte në fakt shumë premtues, thotë Drejtori i Përgjithshëm, Sandro Mesquita. Pas katër vjetësh mungesë për shkak të pandemisë, organizatorët arritën të mbledhin rreth 30 ekspozues, 2000 gazetarë dhe një audiencë të madhe.

Qëllimi për vitin 2025 ishte dyfishimi i madhësisë së ngjarjes.

Këtë vit, panairi i motorëve u zhvillua me emrin Geneva International Motor Show (GIMS). Ajo festoi një rikthim në Gjenevë për herë të parë që nga viti 2019 – megjithëse vetëm në një format më të vogël. Ai u shkurtua nga 11 në 7 ditë. Organizatorët ende shpresonin për rreth 200,000 vizitorë. Synim modest, i cili nuk u arrit. Për krahasim: para pandemisë së koronës, kishte më shumë se 600,000.

Shfaqja e motorëve mbahej gjithmonë në fillim të marsit në kompleksin e ekspozitës Palexpo. Për një kohë të gjatë konsiderohej si një nga panairet më të rëndësishme të automobilave në botë.