AT Balkani

Presidentja zvicerane uron 108-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Presidentja e Konfederatës Zvicerane, znj. Simonetta Sommaruga, i përcjell urimet presidentit, z. Ilir Meta, me rastin e 108-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Shqipërisë, transmeton albinfo.ch.

Kujtojmë se para pak ditësh, Zvicra dhe Shqipëria festuan 50-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike mes dy shteteve. Thuhet se marrëdhëniet diplomatike filluan për herë të parë në vitin 1970 mes Zvicrës neutrale dhe Shqipërisë komuniste.

Departamenti Federal i Punëve të Jashtme i ka dhënë një jehonë të gjerë vizitës zyrtare të ministrit të Jashtëm zviceran, Ignazio Casiss, në Tiranë, më 23 nëntor 2020. /Albinfo.ch

Më poshtë mund të lexoni telegram urimin e dërguar nga Znj. Simonetta Sommaruga, presidentja Zvicrerane:

Fotografia e Embassy of Albania, Berne


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI