Lajme

Rikthehen atraksionet turistike të ndalura në pandemi

Krocerat turistike duket se po rikthehen në aktivitet, pasi koronavirusi shpërtheu në shumë prej tyre në pranverë, duke e ndaluar në vend industrinë miliarda dollarëshe.

Kompania zvicerane MSC është bërë sot e para anije turistike në shtatë muaj që mirëpriti klientët në kroçerën e saj Grandiosa, e cila u nis nga porti i Genoas, në veri të Italisë, në një udhëtim turistik shtatëditor në Mesdhe nga 16 gushti

MSC ka zbatuar një seri protokollesh sigurie për të parandaluar që anija, e cila mban më shumë se 8000 pasagjerë e ekuipazh, të mos kthehet në një epiqendër të shpërndarjes së virusit.

Teksa kompani të tjera, si ajo përgatiten të rikthehen në dete, rregullat e reja të Grandiosa paraqesin panoramën që i pret udhëtuesit e këtyre mjeteve, siç janë testet para ngjitjes në anije për COVID-19, maska fytyre, distancim social në zonat e përbashkëta dhe kufizime të ashpra për ekskursionet në portet e huaja.

Anija arriti të përfundojë udhëtimin e saj pa raportuar asnjë rast koronavirusi, duke sjellë shpresa se industria mund të rikthehet në aktivitetet shumë më parë nga sa ishte menduar.

Në udhëtimin e saj të parë post-koronavirus Grandiosa mirpëriti 3,000 pasagjerë që u testuan të gjithë për COVID-19, fillimisht me testin serologjik të anti-trupave, e më pas dhe testin molekular, para ngjitjes në bord.

Një nga pasagjerët në pritje të udhëtimit rezultoi poziv në të dyja testet, tha përfaqësuesi i MSC Cruises, Luca Biondolillo.

“Sipas protokollit të sigurisë, pasagjeri në fjalë dhe bashkudhëtarët e tij nuk u lejuan të ngjiteshin në bord”, tha Biondolillo.

“U ndaluan edhe pasagjerët e tjerë që kishin ardhur në port më të njëjtin automjet me pasagjerin pozitiv”, shtoi ai.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI