Lajme

Rregullatori zviceran synon të nxjerrë mësime nga debakli i Credit Suisse

Rregullatori bankar i Zvicrës tha të mërkurën se do të nxjerrë mësime nga shkrirja e Credit Suisse, pasi publikoi vlerësimin e tij vjetor të emergjencave në institucionet financiare zvicerane me rëndësi sistemike

Credit Suisse shpërtheu muajin e kaluar mes panikut të tregut rreth qëndrueshmërisë së gjigantit bankar të shkatërruar nga kriza pas rënies së tre huadhënësve rajonalë amerikanë.

Gjatë një fundjave nervoze, autoritetet zvicerane organizuan një shpëtim urgjent, duke i bërë presion bankës më të madhe të Zvicrës UBS që të binte dakord më 19 mars për një blerje prej 3.25 miliardë dollarësh të rivalit të saj më të afërt vendas, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Duke justifikuar lëvizjen në Parlament në fillim të këtij muaji, presidenti zviceran, Alain Berset, tha se “pa ndërhyrje, Credit Suisse do të kishte gjetur veten”.

“Është e qartë se ka mësime të rëndësishme për t’u mësuar nga kriza e Credit Suisse për përgatitjet e ardhshme të krizës”, tha në një deklaratë Urban Angehrn, kreu i Autoritetit të Mbikëqyrjes së Tregut Financiar Zviceran (FINMA), përcjell tutje albinfo.ch.

Angehrn sugjeroi plane të vendosura për të mbështetur institucionet me rëndësi sistemike pas krizës financiare të vitit 2008, e cila rriti kërkesat për kapital dhe likuiditet, ndihmoi në shmangien e katastrofës.

“Ngjarjet rreth Credit Suisse tregojnë se sa e rëndësishme është të bëhen përgatitje konkrete për krizat,” tha ai. “Kjo do të thoshte se autoritetet kishin opsione në tryezë me planin e ristrukturimit dhe me planin e emergjencës që thjesht nuk ekzistonte 10 vjet më parë,” tha ai, duke pranuar se “leksione të rëndësishme” mbetën për t’u mësuar. Komentet e tij erdhën pasi rregullatori publikoi vlerësimin e tij vjetor të rimëkëmbjes dhe planifikimit të zgjidhjes nga institucionet me rëndësi sistemike në Zvicër, përcjell tutje albinfo.ch.

Lista përfshin UBS dhe Credit Suisse, plus PostFinance, Raiffeisen bank dhe Bankën Kantonale të Cyrihut (ZKB).

FINMA theksoi se institucionet kishin dorëzuar dokumentet e tyre të planifikimit emergjent në mesin e vitit 2022, i cili u vlerësua ashtu siç ishte në fund të vitit të kaluar.

Kjo do të thotë se ngjarjet rreth Credit Suisse këtë vit nuk janë përfshirë në raportin aktual të FINMA-s.

“Megjithatë, këto ngjarje do të merren parasysh në të ardhmen pasi institucionet vazhdojnë të zhvillojnë planifikimin e tyre të rimëkëmbjes dhe zgjidhjes”, tha ai.

I gjithë planifikimi i emergjencës i Credit Suisse vitin e kaluar mori një dritë jeshile nga FINMA, tregoi raporti.