Lajme

Rreziku nga ortekët në Zvicër, në nivelin e dytë më të lartë

Tetë skiatorë vdesin në Alpet Zvicerane për tri ditë

Rreziku i ortekut ishte në nivelin e dytë më të lartë në pjesën më të madhe të Alpeve të Zvicrës pas borës së madhe, transmeton albinfo.ch.

Shtatë njerëz u vranë nga ortekët gjatë fundjavës në zonat e skive që flasin frëngjisht dhe gjermanisht. Një suedez vdiq gjithashtu të hënën, në një aksident të veçantë skijimi në Verbier.

Nga ana tjetër, një ortek çoi të hënën dhjetë skiatorë në zonën jashtë piste të Verbier’s Vacheret. Një skiator 38-vjeçar anglez që jetonte në vendpushimin e skive vdiq nga plagët e tij, ndërsa një tjetër anëtar i grupit u plagos rëndë dhe u dërgua me helikopter në spitalin Sion, njoftoi policia e Valais, transmeton tutje albinfo.ch.

Në të njëjtën ditë një skiator irlandez 29-vjeçar vdiq në një ortek në zonën afër Col des Gentianes në Siviez afër Nendaz. Ai ishte pjesë e një grupi prej tre personash që po bënin ski nga pista, kur një pllakë dëbore lëshoi ​​vendin. Burri vdiq nga plagët e tij në spitalin Sion.

Një vdekje e tretë ndodhi në malin Rochers-de-Naye të dielën pasdite mbi Montreux, kur katër skiatorë lokalë të moshës 19-21 vjeç nisën një ortek që i largoi. Dy prej tyre ishin në gjendje të gërmonin falas dhe të shpëtonin një mik të tretë, i cili ishte nën dëborë. Një skiator i katërt u gjet në orën 7 pasdite të dielën falë një ekipi të madh shpëtimi me qen, por më vonë vdiq nga plagët e tij në një spital të Lozanës.

Një tjetër skiator u vra nga një ortek afër Gstaad të dielën, ndërsa bënte ski me dy persona të tjerë. Tre vdekje të tjera nga orteku u raportuan në fundjavë në Klosters në kantonin Graubünden, në Engelberg, kantonin Obwalden dhe në Stoos, kantonin Schwyz.

Një 46-vjeçar suedez, i cili jeton në kantonin Vaud gjithashtu vdiq në një aksident të dielën ndërsa po bënte ski nga pista në rajonin Lac des Vaux të Verbier. Ai ra nga një shkëmb gjashtë metra në një shikim të dobët, tha policia e Valais. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI