Lajme

Rritja e re e Covid-it mund të infektojë mbi një milion zviceranë këtë verë

Rreth 15% e popullsisë zvicerane mund të infektohet këtë verë me nënvariantet e reja të Omicron, paralajmëron ish-kreu i taskforcës së qeverisë për Covid-19

Tanja Stadler beson se rreziku që njësitë e kujdesit intensiv të mbingarkohen nga kjo valë e re është “e ulët”, por mund të priten më shumë shtrime në spital, shkruan Sëissinfo.ch, përcjell albinfo.ch.

“Ne supozojmë se rreth 15% e popullsisë [8.6 milionë] – mbi një milion njerëz – do të infektohen”, tha ajo për Blick.ch të hënën. Shumica e të prekurve nuk do të jenë testuar, shtoi ajo.

Vendet evropiane po përjetojnë një rritje të rasteve me Covid-19 të nxitur nga nënvariantet BA.4 dhe BA.5 të llojit shumë infektiv Omicron.

Pas tre muajsh rënie të infeksioneve, infeksionet e reja me koronavirus kanë filluar të rriten sërish në Zvicër. Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) raportoi 16,610 raste të reja më 14 qershor për periudhën e mëparshme shtatëditore. Mesatarja ditore e shtatë ditëve për infeksionet e reja ishte 2,124, me 45% më shumë se javën e kaluar, përcjell tutje albinfo.ch.

Shumë raste po kalojnë të pazbuluara, sipas Stadler. Bazuar në analizat e fundit të ujërave të zeza në Zvicër, numri i rasteve është në fakt më i lartë se dimri i kaluar, tha ajo për Blick.ch.

“Ka ndoshta mbi 80,000 infeksione të reja në javë,” llogarit ajo, duke shtuar se vlerësimi aktual është shumë më i lartë se numrat e krahasueshëm për dy verërat e fundit.

Më pak raste serioze

Dy nënvariantet e reja të Omicron, BA.4 dhe BA.5, u shtuan në listën e monitorimit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në mars dhe gjithashtu janë caktuar si variante shqetësuese nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC).

BA.4 dhe BA.5 nuk duket se mbartin një rrezik më të lartë të sëmundjes së rëndë sesa format e tjera të Omicron. Por një rritje e numrit të rasteve nga nivelet më të larta të transmetimit rrezikon të çojë në një rritje të shtrimeve në spital dhe vdekjeve, thonë ekspertët.

Pavarësisht numrit në rritje, ka pak raste serioze në spitalet zvicerane, tha Stadler.

Sipas të dhënave më të fundit të FOPH, 371 persona ishin në spital me Covid në Zvicër (+16% krahasuar me javën e kaluar) dhe 18 ishin në kujdes intensiv (-14%) gjatë shtatë ditëve të fundit.

“Statistikat më të fundit tregojnë se 97% e popullsisë së rritur në Zvicër kanë antitrupa kundër Covid-19 falë vaksinave dhe infeksioneve,” tha ajo.

Zvicra nuk duhet të ketë frikë se njësitë e kujdesit intensiv do të mbingarkohen, tha Stadler. Por “me një numër në rritje të infeksioneve, më shumë njerëz të cenueshëm do të përfundojnë në spital dhe numri i rasteve të rënda me Covid do të rritet gjithashtu”, tha ajo. “Duhet të jeni të vetëdijshëm se edhe një vaksinim i trefishtë ofron vetëm mbrojtje të kufizuar kundër infeksionit.”

Të gjitha kufizimet e pandemisë janë hequr në Zvicër që nga 1 prilli.