Lajme

Rusia bllokon aksesin e 81 mediave evropiane në territorin e saj

Rusia njoftoi të martën bllokimin e hyrjes në territorin e saj në transmetimin e 81 mediave evropiane, duke përfshirë Le Monde dhe Der Spiegel. Masa u mor si “hakmarrje” për vendimin e BE-së në maj për të ndaluar katër media shtetërore ruse.

“Po futen kundërmasa për aksesin nga territori rus në objektet e transmetimit mediatik të vendeve anëtare të BE-së”, tha Ministria e Jashtme ruse, duke bërë publike një listë të mediave dhe duke hedhur poshtë përgjegjësinë për këto kufizime ndaj Brukselit.

Lista e publikuar nga ministria ruse përfshin mediat franceze (Le Monde, Libération, Radio France, Agence France-Presse, LCI, CNews), gjermane (Der Spiegel), spanjolle (El Mundo dhe El Pais) dhe media italiane. (RAI). Asnjë media zvicerane nuk është në listë.

Njëzet e shtatë ranë dakord në mes të majit të sanksionojnë katër media ruse, Zëri i Evropës, Ria Novosti, Izvestia dhe Rossiïskaïa Gazeta, të akuzuara nga Brukseli për shpërndarje të propagandës pro-Kremlinit.

Sanksionet e marra nga BE-ja duhet të përfshijnë gjithashtu një “ndalim të financimit rus të mediave, OJQ-ve dhe partive politike të BE-së”, tha Komisionerja Evropiane për Vlerat dhe Transparencën, Vera Jourova.

Moska më pas kërcënoi me hakmarrje ndaj Bashkimit Evropian, me të cilin marrëdhëniet janë të dobëta në kontekstin e konfliktit në Ukrainë. Maria Zakharova, zëdhënësja e diplomacisë ruse, më pas premtoi masa “shumë të dhimbshme”.

Bashkimi Evropian, nga ana e tij, ka ndaluar për më shumë se dy vjet shpërndarjen në Evropë të disa mediave ruse ose pro-ruse, duke përfshirë Rusinë Sot, duke akuzuar Moskën për përdorimin e këtyre mediave për të “përhapur propagandën e saj dhe për të kryer fushata dezinformuese”./RTS