Lajme

San Marino dhe Zelanda e Re dy modele suksesi në botë, asnjë rast aktiv me Covid

San Marino dhe Zelanda e Re po cilësohen si dy modele suksesi në botë

Edhe pse nuk janë dy shtete të mëdha për nga gjeografia, ato tani po cilësohen si dy modele suksesi në botë, transmeton albinfo.ch.

Të dyja këto shtete nuk kanë asnjë të infektuar sipas raportimeve të fundit.

San Marino ka muaj që nuk ka asnjë rast aktiv me koronavirus. Që nga fillimi i pandemisë pati një menaxhim të mirë të situateës dhe po me të njëjtën ritëm arritën që të mos kenë asnjë rast aktiv më, transmeton tutje albinfo.ch.

Deri më tani, San Marino ka regjistruar vetëm 699 raste të prekura me Covid, prej tyre 657 persona janë shëruar dhe 42 të vdekur.

Nga ana tjetër edhe Zelanda e Re ka treguar një sukses të paparë në menaxhimin e situtuatës së pandemisë. Ky shtet ka kaluar 100 ditë pa regjistruar asnjë rast të vetëm të korona virusit nga komuniteti, diçka që duket se është e vështirë të imagjinohet në krahasim me betejën që Australia po përballet, transmeton albinfo.ch.

Kryeministrja, Jacinda Ardern e futi kombin e saj në një nga pengesat më të ashpra në botë në mars, rastin e fundit me koronavirus e ka shënuar më 1 maj.

Kjo ishte vetëm 63 ditë pasi kombi i ishullit prej pesë milionësh raportoi infeksionin e tij të parë më 28 shkurt.

Zelanda e Re ka regjistruar 1 mijë e 219 infeksione dhe 22 vdekje që nga fillimi i pandemisë. /Albinfo.ch.