Lajme

SHBA dhe Franca, në mbështetje të Maqedonisë së Veriut

Sekretari amerikan i Shtetit, Majk Pompeo dhe ministri francez i Punëve të Jashtme, Zhan-Iv Le Drian, në margjinat e takimit ministror të koalicionit global për disfatën e Shtetit Islamik shprehën mbështetje për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE, kumtoi këtë fundjavë Departamenti i Shtetit, njofton KOHA, përcjell albinfo.ch.

Përveç tjerash, ata kanë biseduar edhe për rëndësinë e NATO-s, për bashkëpunimin e vazhdueshëm transatlantik për përgjigjet ndaj kanosjeve pas interesave të përbashkëta të sigurisë dhe për rëndësinë e inkuadrimit në BE të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

“Pompeo dhe ministri i Punëve të Jashtme, Le Drian, shkëmbyen mendime për rëndësinë e inkuadrimit në BE të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, për mbështetjen e Ukrainës dhe për përgjegjësinë e Iranit për provokimet vijuese”, thuhet në kumtesën e Departamentit Shtetëror.

Sekretari shtetëror e ka shprehur përkushtimin e fuqishëm të administratës në Aleancën e NATO-s.