Futboll

Shorti për Euro 2024, kush janë kundërshtarët e mundshëm të Zvicrës, Shqipërisë dhe Kosovës

Zvicra, Shqipëria dhe Kosova mund të jenë në një grup

Gjermania është organizatore e Kampionatit Evropian, Euro 2024. Gjermanët e kanë vendin e sigurt si mikpritës, ndërsa Rusia është përjashtuar për shkak të konfliktit me Ukrainën.

Kjo do të thotë se 53 kombëtare do të garojnë për 23 vende, shkruan albinfo.ch.

Gjithsej do të jenë dhjetë grupe (nga vazo 1 deri te vazo 6) dhe dy vendet e para kualifikohen direkt.

Tri vende të tjera kualifikohen nga Liga e Kombeve. Shorti do të hidhet më 9 tetor në Frankfurt.

Zvicra ndodhet në vazon 1 dhe do të ketë kundërshtarë më të lehtë, ndërsa Shqipëria është në vazon 3. Në vazon e katërt është Kosova. Shorti mund t’i vërë lehtësisht përballë njëra-tjetrës.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI